Jump to content

Partizani i vogël Velo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Partizani i vogël Velo
Arkivi i filmit
Titulli shqip Partizani i vogël Velo
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 57:35
Zhanri Drame
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Xhanfise Keko
Skenari Anastas Kondo
Natasha Lako
Muzika e filmit Kujtim Laro
Kameramani Faruk Basha
Drejtori artistik Veniamin Lazri
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Eduard Çala
Petro Papakosta
Pandi Raidhi
Kadri Roshi
Aktorët tjerë
Fitnete Tiço


"Partizani i vogël Velo" është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1980.

Regjia: Xhanfise Keko, Skenari: Anastas Kondo, Natasha Lako, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Kujtim Laro.


Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I vogli Velo mezi pret të rritet dhe të bëhet partizan i vërtetë. Kjo dëshirë e tij forcohet edhe më shumë pas vrasjes së të atit nga armiqtë dhe ai insiston që ta zëvëndësojë atë me çdo kusht. Disa herë ai nuk pranohet në rradhet e partizanëve për shkak të moshës së tij të vogël dhe të “pushkës që është më e gjatë se ai”. Por Velo nuk jepet. Më në fund ai arrin të pranohet në rradhët e partizanëve.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]