Fraktura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fraktura
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Fraktura
Viti i prodhimit [[1983 në film|1983]]
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Dhimitër Anagnosti
Muzika e filmit Aleksandër Gashi
Kameramani Aleksandër Kasneci
Drejtori artistik Petrit Beci
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Endri Cili
Thimi Filipi
Sotiraq Bratko
Zamira Begolli
Fraktura-1983.jpg

Filmi "Fraktura" prodhim i vitit 1983. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Dhimitër Anagnosti, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Aleksandër Gashi.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazi një djalë i vogël çdo mëngjez kur shkon në shkollë përshëndet djaloshin sklupturë që është vendsour në parkun e qytetit dhe fëmijët i kanë vënë emrin Ilir. Por një ditë Ilirit i thyejnë krahët dhe Gazi i vogël kalon një dramë që gjyshi dhe prindërit e kuptojnë tepër vonë.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet e ketij filmi jane bere tek parku Rinia dhe tek ish kombinati poligrafik Tiranë.