Vullnetarizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vullnetarët në aksion në Brooklyn pas dëmtimeve të Uraganit Sandy - 2012.

Vullnetarizmi ose puna vullnetare në përgjithësi konsiderohet një aktivitet altruist kur një individ apo grup ofron shërbime jo për përfitime financiare apo sociale "për një tjetër person, grup ose organizatë".[1] Puna vullnetare është gjithashtu e njohur për zhvillimin e shkathtësive dhe shpesh ka për qëllim që të promovojë të mirat ose përmirësimin e cilësisë së jetës. Puna vullnetare mund të ketë përfitime pozitive si për vullnetarët ashtu edhe për personin ose komunitetin e shërbyer. Gjithashtu, ka për qëllim vënjen e kontakteve të mundshme të punësimit. Shumë vullnetarë janë veçanërisht të trajnuar në fushat ku ata punojnë, të tilla si mjekësi, arsim, apo emergjenca shpëtimi. Të tjerët shërbejnë sipas nevojës, si p.sh. në përgjigje të një fatkeqësie natyrore.[2] [2][3]

Ditët e vullnetarizmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilson, John (2000). "Volunteering". Annual Review of Sociology (26): 215. doi:10.1146/annurev.soc.26.1.215. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2019. Marrë më 12 prill 2017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Etymology:VOLUNTEER". Online Etymology Dictionary. Marrë më 2012-04-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The origin of the word "Volunteering"". Jocote.org. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2010. Marrë më 2012-04-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]