Winnie Harlow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Winnie Harlow
U lind në27 Korrik 1994 (23 vjeç)
Emrat e tjerëChantelle Winnie
ProfesioniModele

Chantelle Whitney Brown-Young (lindur më 27 korrik 1994), e njohur profesionalisht si Winnie Harlow është modele kanadeze, zëdhënëse dhe aktiviste për sëmundjen e lëkurës vitiligo. Ajo fitoi rëndësi si një konkurrente në ciklin e njëzetenjëtë të emisionit televiziv amerikan America's Next Top Model.

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winnie Harlow ka lindur Chantelle Brown-Young më 27 korrik 1994 në Toronto, Ontario, vajza e Lisa Brown dhe Windsor Young. Ajo është me prejardhje Xhamaikane[1] dhe ka dy motra[2] Ajo u diagnostikua me gjendjen kronike të lëkurës, e karakterizuar nga depigmentimi i pjesëve të lëkurës, në moshën katërvjeçare. Harlow ishte një viktimë e ngacmimit nga fëmijët e tjerë ku e quanin "lopë, zebra dhe të gjitha llojet e sharjeve të tjera diskriminuese" gjatë gjithë fëmijërisë së saj. Ngacmimet verbale çuan në ndryshimin e shkollave të shumta dhe braktisjen e shkollës së mesme, pas së cilës ajo mendonte të bënte vetëvrasje.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harlow u zbulua nga organizatori i Next Top Model i Tyra Banks në Instagram, dhe më pas u bë një nga katërmbëdhjetë finalistët e ciklit të njëzetenjëtë në 2014. Ajo ishte kanadezja e parë dhe e vetme e të gjitha kohërave, pjesë e ANTM (American Next Top Model).[4]Ajo u eliminua në javën e dytë të finaleve [5]dhe mori pjesë në një konkurs të veçantë të quajtur "seri rikthimesh", ku ajo vazhdoi të merrte pjesë në xhirimet e fotografive të ciklit bashkë me garuesit e tjerë të eliminuar në përpjekje për t'u kthyer në konkurs.[6] Pas përfundimit të serisë së rikthimit, ajo u zbulua se kishte marrë rezultatin më të lartë të votave mesatare publike, dhe u kthye. [7] Ajo u eliminua përsëri në episodin 13, duke e renditur e gjashta në përgjithësi.

Harlow në Festivalin e Filmit në Kanë.

Pas eliminimit të saj nga Modeli Next Top i Amerikës, Harlow modeloi për markën spanjolle të veshjeve Desigual dhe u bë përfaqësuesja e tyre zyrtare e markës.[7][8] Në shtator të vitit 2014, ajo modeloi për markën e veshjeve Ashish për koleksionin e tyre pranverë / verë 2015 në Javën e Modës në Londër.[9][10] Ajo ka modeluar për revistat e modës si i-D dhe Dazed,[11] dhe për faqen e internetit të modës Showstudio.com. Në vitin 2015, Harlow modeloi për markën e veshjeve italiane Diesel për fushatën e saj pranverë/ verë 2015, e cila u fotografua nga fotografja britanike e modës Nick Knight. Ajo modelonte për botimet spanjolle dhe italiane të revistës Glamour dhe u botua në revistën Complex në gusht/shtator të vitit 2015. Ajo u shfaq gjithashtu në botimin e Cosmopolitan në gusht të vitit 2015. Ajo u paraqit në faqen e internetit të Vogue Italia në një intervistë dhe shoqëronte xhirimin e fotografive. Në vitin 2016, Harlow u paraqit në një reklamë për Sprite, [12] dhe në një fushatë për Swarovski.[13] Në të njëjtin vit, ajo u zgjodh si një nga 100 Gratë e BBC[14]

Fjalim Publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik të vitit 2011, Harlow postoi një video në YouTube të titulluar "Vitiligo: Një gjendje e lëkurës, jo një ndryshues jete", ku fliste për gjendjen dhe iu përgjigj pyetjeve rreth jetës së saj që jetonte me vitiligo(depigmentimi i lëkurës). Në nëntor të vitit 2014, Harlow foli në një prezantim TED, duke kujtuar përvojën e saj të jetesës me vitiligo. [4] Në tetor 2015, Harlow foli në panelin e Projektit Vetëvendosje të Dove në Samitin Botëror të Gruas në Botëror 2015.[15]

Punë të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harlow është shfaqur në video të shumta muzikore, përfshirë "The One" të JMSN, "Guts Over Fear" të Eminem dhe "# WHERESTHELOVE" të The Black Eyed Peas "[16][17]

Filmografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televisioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Notes
2014 Access Hollywood Episode: "June 26, 2014"
America's Next Top Model 6th place
2015 Prominent! Episode: "February 13, 2015"
Primetime: What Would You Do Episode: "Friday, June 12th"

Video Muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Song Year Artist Reference(s)
"The One" 2014 JMSN [18]
"Guts Over Fear" Eminem ft. Sia [19]
"Lemonade" 2016 Beyoncé [20]

Çmime dhe Nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Organization Award Work Result
2015 Gala Spa Awards 2015 Beauty Idol Herself Stampa:Win[21]
2015 Portuguese GQ Men of The Year Role Model Herself Stampa:Win

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rodney, Dave (25 shkurt 2014). "From Suicide Thoughts to America's Next Top Model Finalist". jamaica-gleaner.com. Gleaner Company. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 2. ^ Barlow, Eve (2015-02-15). "Chantelle Winnie: 'I'm proud of my skin'". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2016-04-23.
 3. ^ Barlow, Eve. "Chantelle Winnie: 'I'm proud of my skin'". The Guardian. Marrë më 11 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Fleming, Kirsten (9 shtator 2014). "Model with rare skin disease changing the face of fashion". nypost.com. New York Post. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 5. ^ Kwiatkowski, Elizabeth (9 shtator 2014). "'America's Next Top Model' cuts Chantelle Brown-Young from the competition". RealityTVWorld.com. Reality TV World. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 6. ^ Kwiatkowski, Elizabeth (29 tetor 2014). "'America's Next Top Model' eliminates Mirjana Puhar, welcomes back Chantelle Brown-Young". RealityTVWorld.com. Reality TV World. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 7. ^ "Winnie Harlow: Canadian Model With Rare Skin Condition Lands 2 Major Campaigns". Complex. Marrë më 11 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Canadian Model With Skin Disorder Gets Another Sweet Gig". The Huffington Post. Marrë më 2015-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Theo (17 shtator 2014). "Model Suffering from Vitiligo Scores Desigual Campaign". fashionmodelirectory.com. Fashion Model Directory. Marrë më 4 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Winnie Harlow - Model". MODELS.com. Marrë më 2016-06-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Models (maj 2014). "Winnie Harlow". models.com. Models. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 12. ^ "YouTube". YouTube. Marrë më 2016-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "SWAROVSKI – Introducing the "Swarovski Crystaldust Crew" with Winnie Harlow". YouTube. 2016-07-26. Marrë më 2016-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "BBC 100 Women 2016: Who is on the list? - BBC News". Bbc.com. 2016-11-21. Marrë më 2016-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Model Winnie Harlow gives empowering talk at Women in the World event". Mail Online. Marrë më 2016-06-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Vitiligo Model Chantelle Brown Young Stars in Music Video for JMSN | SPICE TV". myspice.tv. Marrë më 2016-10-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Watch Eminem Get in the Ring for 'Guts Over Fear' Video". Billboard. Marrë më 2016-10-23. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Spice TV (29 janar 2014). "VITILIGO MODEL CHANTELLE BROWN YOUNG STARS IN MUSIC VIDEO FOR JMSN". myspice.tv. Spice. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 19. ^ Leight, Elias (24 nëntor 2014). "Watch Eminem Get in the Ring for 'Guts Over Fear' Video". Billboard. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "How Winnie Harlow Went from America's Next Top Model to Beyoncé's "Lemonade"". 26 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2016. Marrë më 4 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Stunning vitiligo model Winnie Harlow continues to change face of fashion with 'Beauty Idol' award". metro.co.uk. Metro. 23 mars 2015. Marrë më 23 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]