Wissembourg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vajsenburgu
Komunë
Qëndra historike
Qëndra historike
Stema Vajsenburgu
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Sandra Fischer-Junck
Sipërfaqja
1
48.180 km2 (18.602 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.492
 • Dendësia160/km2 (400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Wissembourg ( shqiptimi frëngjisht[visɑ̃buʁ]  ( dëgjoni) ; Frankonian Jugor : Weisseburch [ˈvaɪsəbʊʁç] ; gjermanisht: Weißenburg [ˈvaɪsn̩bʊʁk] ; Shqip: Vajsenburg) është aktualisht një komunëdepartamentin e Bas-Rhin në Grand Est. [1]

Ndodhet në lumin e vogël Lauter afër kufirit mes rajonit Alzasë dhe Baden-Vyrtembergut 60 km në veri të Strasburgut dhe 35 km në perëndim të Karlsruhes . Vajsenburgu ishte një nënprefekturë e departamentit deri në vitin 2015. [2] Emri Wissembourg është një version i galicizuar i Weißenburg (Weissenburg)gjermanisht që do të thotë "kështjellë e bardhë". Emri latin i vendit, i përdorur ndonjëherë në burimet kishtare, është Sebusium . [3]

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia
Shtëpia e kripës, Vajsenburg

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19686.466—    
19756.784+4.9%
19827.311+7.8%
19907.443+1.8%
19998.170+9.8%
20077.978−2.4%
20127.757−2.8%
20177.537−2.8%

Sajtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Saints-Pierre et Paul
  1. ^ INSEE commune file
  2. ^ Décret n° 2014-1722 du 29 décembre 2014 portant suppression des arrondissements de Strasbourg-Campagne et de Wissembourg (département du Bas-Rhin)
  3. ^ Sebastian Franck, Germaniae Chronicon (Westermair 1538), p.