Jump to content

Wonder Woman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Wonder Woman
Informacioni i publikimit
BotuesiDC Comics
Paraqitja e parëAll Star Comics #8 (tetor 1941)
Krijuar nga
Informacioni në histori
Alter egoPrincesha Diana e Themyscira (identitet Amazon)
Diana Prince (identitet qytetar)
Species
Vendi i origjinësThemyscira
Team affiliations
Partnerships
Fuqitë
See list
  • Forca mbinjerëzore, shpejtësia, qëndrueshmëria, qëndrueshmëria, shqisat, shkathtësia dhe reflekset
  • Fluturimi
  • Manipulim hyjnor rrufe
  • Absorbimi dhe projeksioni i energjisë (nëpërmjet kanalizimit përmes byzylykëve të saj)
  • Magjia
  • Projeksioni astral
  • Ndjeshmëria e kafshëve
  • Faktor shërues rigjenerues
  • Pavdekësia
  • Mjeshtër i artit luftarak dhe luftëtar dorë më dorë
  • Aftësi në armë
  • Njohuri në okult
  • Intelekt në nivel gjenial
  • Përdor Lasso of Truth, byzylykë të pathyeshëm për të shmangur armët kundërshtare, diademë predhash, shpatë, mburojë dhe aeroplan të padukshëm

Wonder Woman (Shqip: Gruaja Mrekulli) është një superhero i krijuar nga psikologu dhe shkrimtari amerikan William Moulton Marston (pen name: Charles Moulton),[1] dhe artisti Harry G. Peter në vitin 1941 për DC Comics. Gruaja e Marston, Elizabeth, dhe partneri i tyre i jetës, Olive Byrne,[2] vlerësohen si frymëzimi i tij për pamjen e personazhit.[1][3][4][5][6]

Wonder Woman shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics.[7] Personazhi është një anëtar themelues i Ligës së Drejtësisë. Personazhi u shfaq për herë të parë në All Star Comics #8 të botuar më 21 tetor 1941[8] me funksionin e saj të parë në Sensation Comics #1 në janar 1942. Titulli Wonder Woman është botuar nga DC Comics pothuajse vazhdimisht që atëherë.[9] Në atdheun e saj, kombin ishullor të Themyscira, titulli i saj zyrtar është Princesha Diana e Themyscira. Kur përzihet në shoqërinë jashtë atdheut të saj, ajo ndonjëherë adopton identitetin e saj civil Diana Prince.[10]

Historia e origjinës së Wonder Woman (nga epoka e artë në bronz) tregon se ajo ishte skalitur nga balta nga nëna e saj Mbretëresha Hippolyta dhe iu dha një jetë si një Amazonë, së bashku me fuqitë mbinjerëzore si dhurata nga perënditë greke. Në vitin 2011, DC ndryshoi prejardhjen e saj duke thënë se ajo është vajza biologjike e Zeusit dhe Hipolitës, e rritur bashkërisht nga nëna e saj dhe tezet e saj Antiope dhe Menalippe. Personazhi ka ndryshuar në përshkrim gjatë dekadave, duke përfshirë humbjen e shkurtër të fuqisë së saj tërësisht në fund të viteve 1960; nga vitet 1980, artisti George Perez i dha asaj një pamje atletike dhe theksoi trashëgiminë e saj Amazoniane.[11][12] Ajo zotëron një arsenal sendesh magjike, duke përfshirë Lasso i së Vërtetës, një palë byzylykë të pathyeshëm, një diademë që shërben si një predhë dhe, në tregimet më të vjetra, një sërë pajisjesh të bazuara në teknologjinë Amazon.

Personazhi i Wonder Woman u krijua gjatë Luftës së Dytë Botërore; personazhi në tregim fillimisht u përshkrua duke luftuar forcat e Boshtit, si dhe një shumëllojshmëri të super të këqijve shumëngjyrëshe, megjithëse me kalimin e kohës historitë e saj erdhën duke vënë theksin më të madh te personazhet, hyjnitë dhe përbindëshat nga mitologjia greke. Shumë histori përshkruanin Wonder Woman duke e çliruar veten nga skllavëria, e cila kundërpërgjigjej me tropikën e "vajzave në ankth" që ishte e zakonshme në komike gjatë viteve 1940.[13][14] Në dekadat që nga debutimi i saj, Wonder Woman ka fituar një kastë armiqsh të prirur për ta shkatërruar, duke përfshirë zuzarët klasikë si Cheetah, Ares, Circe, Doctor Poison, Giganta, Doctor Psycho, Doctor Cyber, së bashku me kundërshtarë më të fundit si Veronica Cale dhe First Born. Wonder Woman është shfaqur gjithashtu rregullisht në librat komikë që paraqesin ekipet superheroike Shoqëria e Drejtësisë (nga viti 1941) dhe Liga e Drejtësisë (nga viti 1960).[15]

Personazhi është një figurë arketipike në kulturën popullore e njohur në mbarë botën, pjesërisht për shkak të përshtatjes së gjerë në televizion, film, animacion, mallra dhe lodra. 21 tetori është Dita e Wonder Woman, duke përkujtuar daljen e saj të parë në All Star Comics #8[16] (me përjashtim të vitit 2017 që mbajti ditën më 3 qershor për t'u lidhur me publikimin e filmit me të njëjtin emër).[17]

Wonder Woman është paraqitur në media të ndryshme nga radio në televizion dhe film, dhe shfaqet në mallra të shitura në mbarë botën, si veshje, lodra, kukulla, bizhuteri dhe video lojëra. Shannon Farnon, Susan Eisenberg, Maggie Q, Lucy Lawless, Keri Russell, Rosario Dawson, Cobie Smulders, Rachel Kimsey dhe Stana Katic ndër të tjera, kanë dhënë zërin e personazhit për përshtatjet e animuara. Wonder Woman është paraqitur si në film ashtu edhe në televizion nga Linda Harrison, Cathy Lee Crosby, Lynda Carter, Megan Gale, Adrianne Palicki dhe në filmat DC Extended Universe nga Gal Gadot.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Garner, Dwight (tetor 23, 2014). "Books – Her Past Unchained 'The Secret History of Wonder Woman,' by Jill Lepore". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më tetor 24, 2014. Marrë më tetor 23, 2014.
 2. ^ Lepore, Jill, The Secret History of Wonder Woman, New York: Alfred A. Knopf, 2014. ISBN 9780385354042
 3. ^ Moon, Michael (12 mars 2012). Darger's Resources (në anglisht). Duke University Press. ISBN 978-0822351566.
 4. ^ Catherine Bennett. "The Secret History of Wonder Woman review – is this what a feminist looks like? | Books". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më dhjetor 14, 2016. Marrë më dhjetor 14, 2016.
 5. ^ "Wonder Woman's Kinky Feminist Roots". The Atlantic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më janar 17, 2017. Marrë më dhjetor 14, 2016.
 6. ^ Caplan, Rebecca. "Wonder Woman's Secret Past". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më dhjetor 16, 2016. Marrë më dhjetor 14, 2016.
 7. ^ Gustines, George Gene (29 dhjetor 2020). "Wonder Woman and Her Evolving Look - She remained steadfast in her decades-long fight for justice, but her costumes ranged from a golden-eagle emblem and skirt to a W logo breastplate and leggings". The New York Times (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2020.
 8. ^ All Star Comics #8 was cover-dated December/January 1941/1942, but published October 21, 1941. (See Library of Congress. Arkivuar shtator 7, 2017, tek Wayback Machine)
 9. ^ Hendrix, Grady (11 dhjetor 2007). "Out for Justice". The New York Sun (në anglisht).
 10. ^ "75 years of world-saving: Everything you need to know about 'Wonder Woman'". Los Angeles Times (në anglisht). 2 qershor 2017.
 11. ^ Beedle, Tim (dhjetor 25, 2013). "Ten Moments that Mattered: Wonder Woman Becomes War | DC". Dccomics.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 8, 2016. Marrë më dhjetor 14, 2016.
 12. ^ Rogers, Vaneta (gusht 28, 2013). "Wonder Woman Kills...Who? Is the New GOD of What? AZZARELLO Explains (Spoilers)". Newsarama (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 8, 2016. Marrë më dhjetor 14, 2016.
 13. ^ Superdames!: Photo
 14. ^ "Wonder woman -- you saved my life! Why?". Tumber (në anglisht). Marrë më 25 qershor 2021.
 15. ^ Crawford, Philip. "The Legacy of Wonder Woman" (në anglisht). School Library Journal. Arkivuar nga origjinali më maj 2, 2007. Marrë më mars 1, 2007.
 16. ^ "Day of Wonder: Celebrate Wonder Woman This Sunday, October 21" (në anglisht). tetor 19, 2018. Arkivuar nga origjinali më shtator 25, 2019. Marrë më shtator 25, 2019.
 17. ^ "Celebrate Wonder Woman Day on June 3rd!". DC (në anglisht). maj 24, 2017. Arkivuar nga origjinali më shtator 11, 2017. Marrë më maj 30, 2018.