Wrs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wrs
U lind në
Andrei-Ionuț Ursu

(1993-01-16) 16 janar 1993 (31 vjeç)
Profesioni
 • Valltar
 • këngëtar
 • tekstshkrues
Vite aktiviteti2015–sot
Karierra Muzikore
Instrument(et)Vokalist
LabeliGlobal
Më parë tëShot

Andrei-Ionuț Ursu (i lindur më 16 janar 1993), i njohur profesionalisht si Wrs, është një këngëtar dhe kërcimtar rumun. Para se ta fillonte karrierën e tij si artist, ai punoi si kërcimtar për artistë të famshëm si Inna, Antonia ose Carla's Dreams dhe ishte pjesë e baletit Pro TV në shfaqje si Vocea României dhe Românii au talent.[1] Në janar 2020, ai nënshkroi me Global Records dhe filloi projektin muzikor elektro-pop me emrin skenik Wrs.[2]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andrei-Ionuț Ursu lindi në Buzau, Rumani, më 16 janar 1993. Ai filloi të kërcejë në moshën 12-vjeçare sepse u inkurajua nga prindërit e tij, valltarë të muzikës popullore.[3]

Në vitin 2015 ai filloi karrierën e tij muzikore në grupin e djemve Shot. Pas dy vjetësh, ai u largua nga projekti, u transferua në Londër dhe filloi të kompozonte muzikë.

Wrs debutoi në janar 2020 me këngën "Why".

Në shkurt 2022, Wrs publikoi këngën "Llámame", me të cilën ai përfaqësoi Rumaninë në Festivalin Evropian të Këngës 2022.[4][5]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të zgjeruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e shfaqjeve të zgjeruara
Titulli Detajet
Mandala
 • Lëshuar: 31 Mars 2022 [6]
 • Etiketa: Global Records
 • Formati: Shkarkim dixhital, transmetim

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve si artist kryesor
Titulli Viti Pozita më e lartë Album
ROU BUL[7] GER Dig.[8] LIT[9] NLD Tip[10] SPA[11] SWE Heat.[12] UK Download[13]
"Why"[14] 2020 Non-album singles
"No Weight"[15]
"Hadi"[16]
"La răsărit"[17]
"All Alone"[18]
"Amore"[19]

(with İlkan Günüç)
2021 25
"Maui"[20]

(with Killa Fonic)
"Tsunami"[21] 81 6
"Leah"[22]

(with Iraida)
Mandala
"La Luna"[23] 2022
"Dalia"[24]
"Don't Rush"[25]
"Llámame"[26] 1 52 15 23 91 10 59
"Lily"
"If You Were Alone"

(with Andromache)
Non-album single
"La Melodia"[27] Do të njoftohet
"Me Flipa"[28]
"Bamboléo"

(with David Goldcher)[29]
"—" tregon një titull që nuk u rendit ose nuk u publikua në atë territor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Silvia, Trașcă (20 janar 2020). "wrs, noul artist din portofoliul Global Records, lansează primul single „why"" [wrs, the new artist from the Global Records portfolio, releases the first single "why"] (në rumanisht). UnSiteDeMuzica.ro. Marrë më 20 janar 2020.
 2. ^ "Wrs lansează „Llámame", piesa înscrisă în competiția națională de la Eurovision" [Wrs launches "Llámame", the song entered in the national Eurovision Song Contest] (në rumanisht). Virgin Radio. 10 shkurt 2022. Marrë më 10 shkurt 2022.
 3. ^ Gheorghe, Chelu (20 shkurt 2022). "Cine este WRS, solistul de la Eurovision care a fost mai întâi dansator. A colaborat cu Antonia şi Ruby" [Who is WRS, the Eurovision soloist who was the first dancer. He collaborated with Antonia and Ruby] (në rumanisht). Click!. Marrë më 20 shkurt 2022.
 4. ^ Sergiu, Nicolae (13 shkurt 2022). "Cine sunt cei 10 artişti care vor participa în finala naţională Eurovision VIDEO" [Who are the 10 artists who will participate in the national final of Eurovision VIDEO] (në rumanisht). Adevărul. Marrë më 13 shkurt 2022.
 5. ^ Grace, Emily (5 mars 2022). "Romania: WRS to Eurovision 2022". Eurovoix. Marrë më 5 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Mandala - EP by wrs on Apple Music". iTunes Store. 31 mars 2022. Marrë më 27 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Prophon – Charts" (në anglisht). Prophon. Marrë më 24 shkurt 2022.
 8. ^ "Offizielle Download Charts Single" (në gjermanisht). Official German Charts. 23 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2022. Marrë më 24 maj 2022.
 9. ^ "2022 20-os savaitės klausomiausi (Top 100)" (në lituanisht). AGATA. 20 maj 2022. Marrë më 20 maj 2022.
 10. ^ "Dutch Single Tip 21/05/2022". dutchcharts.nl (në holandisht). Marrë më 20 maj 2022.
 11. ^ "Weekly charts - Charts - Promusicae - Productores de Música de España". www.promusicae.es. Marrë më 2022-05-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Veckolista Heatseeker, vecka 20". Sverigetopplistan. Marrë më 20 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Official Singles Downloads Chart Top 100". Official Charts Company. Marrë më 21 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Why - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 17 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "No weight - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 3 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Hadi - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 22 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "La rasarit - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 24 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "All Alone - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 5 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Amore - Single by wrs & Ilkan Gunuc". Apple Music. Marrë më 14 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Maui - Single by wrs & Killa Fonic". Apple Music. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Tsunami - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 30 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Leah - Single by wrs & IRAIDA". Apple Music. Marrë më 15 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "La Luna - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 6 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Dalia - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 20 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Don't Rush - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 10 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Llámame - Single by wrs". Apple Music. Marrë më 10 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "LA MELODIA out this Friday!". Facebook. 31 gusht 2022. Marrë më 2 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "WRS is releasing his new single My Flipa this Friday!". Reddit. tetor 2022. Marrë më 8 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Bamboleo - Single". Apple Music. 18 nëntor 2022. Marrë më 18 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Roxen
me "Amnesia"
Rumania në Festivalin Evropian të Këngës
2022
Pasardhësi 
Incumbent