Xhamia e Drelajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e fshatit Drelaj
LlojiArkitekturore
VendndodhjaDrelaj, Pejë, Kosovë
NdërtuarShek. XVII - 1679
ArkitektiGjemë Shala
Stili arkitekturorOtomane
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje te UNESCO
Nr. i referencës914

Xhamia e Drelajt është një monument i trashëgimisë kulturore në Drelaj, Pejë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor" dhe i takon kohes se vjeter otomane dhe ka nje vler prej 100.000 mije dollaresh dhe eshte e mbrojtur nga UNESKO, kjo xhami ka varrezat e fshatit ku ne keto varreza gjendet edhe varri me i vjeter ne Rugovë dhe ai varr eshte varri i faraonit "Mooseloketaruseta" trupi i te cilit u gjend tek piramida e diellit e cila gjendet po ashtu ne Drelaj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.