Jump to content

Xhej Ramadanovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Džej Ramadanovski
Xhej në 1998
Xhej në 1998
Background information
Emri i lindjesDžej Ramadanovski
Lindi(29-05-1964)1964 maj 29 invalid day
Resen, RS e Maqedonisë, Jugosllavi (tani Maqedonia e Veriut)
Vdiq6 dhjetor 2020(2020-12-06) (56 vjeç)
Beograd, Serbi
Zhanret
Këngëtar
Instrument(et)Zëri
Vitet aktik1987–2020
Labeli

Džej Ramadanovski ( Serbisht: Џеј Рамадановски ; 29 maj 1964 – 6 dhjetor 2020) ishte një këngëtar serb i muzikës popullore, turbo-folk dhe pop-folk . [1] [2]

Ai e filloi karrierën e tij në 1987 dhe lëshoi një seri albumesh gjatë viteve 1990, por u tërhoq nga regjistrimi për shkak të shëndetit të keq në fillim të viteve 2000. Në periudhën nga viti 1988 deri në 2003, ai publikoi 13 albume, me një pjesë të vogël të këngëve më pas. Ai vazhdoi të performojë dhe më parë kishte bërë turne ndërkombëtar. [3] Ai vdiq më 6 dhjetor 2020 në Beograd, në moshën 56 vjeçare, për shkak të arrestit kardiak. [4]

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhej Ramadanovski lindi më 29 maj 1964 në një familje rome myslimane të klasës punëtore. Babai i tij Mazlam ishte një këpucar dhe nëna Barija një punëtore e gjelbërimit e qytetit. Gjyshi i tij nga babai u shpërngul në Beograd pas Luftës së Dytë Botërore. [3] Familja Ramadanovski ishte me origjinë nga qyteti i Resnjës në Maqedoninë e Veriut. [1] Si djalë i ri, prindërit e tij u divorcuan dhe babai i tij u transferua në Austri. Për shkak të mungesës së shkollës, ai u hoq nga kujdesi i nënës së tij dhe qëndroi me gjyshen e tij dhe herë pas here vendosej nën kujdes. [3] Ai u rrit në lagjen Dorçol të kryeqytetit Beograd. Pas shërbimit në ushtri, Ramadanovski bëri punë të çuditshme dhe filloi të këndonte nëpër klube. [3]

Pasi u zbulua nga tekstshkruesi Marina Tucaković, ai u bë i njohur duke u renditur i dyti në Panairin Ndërkombëtar të Muzikës (MESAM) të vitit 1987 me "Zar ja da ti brišem suze". [4] [1] Me këngë si "Nedelja" (1991), "Sunce ljubavi" (1995) dhe "Upalite za mnom sveće" (1996). Džej përfundoi si nënkampion në Festivalin e Madh të Muzikës në 2008 me "Imati pa nemati" dhe u nominua gjithashtu për çmimin "Këngëtari popullor mashkull i vitit" në Oscar për Popullaritetin Serb 2011. [5] Ai vazhdoi të regjistronte dhe lëshonte pothuajse albume të reja në studio çdo vit gjatë viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000. Ai punoi me një sërë tekstshkruesish dhe aranzhuesish, duke përfshirë grupin Futa, të udhëhequr nga Aleksandar Radulović. [3]


Për më tepër, Džej u shfaq në filmat Hajde da se volimo 2 (1989) dhe Vikend sa ćaletom (2020). [3]

  1. ^ a b c Jovović, Pero (6 dhjetor 2020). "Preminuo Džej Ramadanovski" [Džej Ramadanovski passed away]. Nova.rs (në boshnjakisht). Nova S Media Holding. Marrë më 6 dhjetor 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Nova S" defined multiple times with different content
  2. ^ Čvoro, Uroš (2016-03-03). Turbo-folk Music and Cultural Representations of National Identity in Former Yugoslavia (në anglisht). Routledge. fq. 12. ISBN 978-1-317-00607-7.
  3. ^ a b c d e f "Džej Ramadanovski Biografija". Biografija.org (në serbisht). 2018-11-11. Marrë më 2021-05-16. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
  4. ^ a b "Preminuo pevač Džej" (në serbisht). Danas. 12 dhjetor 2020.
  5. ^ "Određeni finalisti za Oskar Popularnosti" (në serbisht). Tracara.com. 20 janar 2011. Marrë më 6 dhjetor 2020.