Xheni Karaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xheni Karaj, aktiviste për të drejtat e komunitetit LGBT në Shqipëri.

Xheni Karaj (lindur në Tiranë) është aktiviste për të drejtat e komunitetit LGBT, bashkëthemeluese dhe aktualisht drejtuese ekzekutive e organizatës AleancaLGBT .

Aktivizmi politik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xheni së bashku me aktivistin tjetër për komunitetin LGBT, Kristi Pinderi kanë qenë ndër të parët aktivistë që nisën lëvizjen për të drejtat LGBT në Shqipëri.[1] Xheni ishte vajza e parë lezbike që njohën në Tiranë aktivistja amerikane Mindy Michels dhe ish-partnerja e saj Melissa Schraibman (kjo e fundit punonjëse e Ambasadës së SHBA-së në Tiranë).[2] Takimet në shtëpinë e dy amerikaneve ndihmuan në krijimin e një bërthame që do të shërbente për themelimin e organizatës Aleanca LGBT.

Në maj të vitit 2012 teksa ndodhej në studion e emisionit Opinion në TV Klan Xheni bëri "daljen haptaz" të paparashikuar gjatë një debati të ashpër me Murat Bashën, ish-nënkryetar i Partisë Lëvizja e Legalitetit. Basha ka replikuar në atë emision me aktivistin Kristi Pinderi duke i thënë: “Po të më bëhet djali si ty, plumbin ballit dhe le të shkoj në burg”.[3] Karaj e ka përshkruar kështu atë moment në një intervistë për gazetën Panorama: "Reagimi im ishte i paparashikuar, erdhi rastësor. Gjuha me të cilën foli Murat Basha është krejt e papranueshme. Është tragjike që familjarët e fëmijëve gej të dëgjojnë deklarata vrasjesh".[4]

Nga viti 2012 Karaj është ndër organizatoret kryesore të paradës së krenarisë që zhvillohet në muajin maj në bulvardin Dëshmorët e Kombit në Tiranë.[5] Ajo gjithashtu ka bashkëdrejtuar projektin Mendo Politikisht, ku partitë politike shqiptare janë detyruar të mbajnë për herë të parë qëndrim mbi tematikën LGBT. Bashkë me Pinderin ajo është autore e SkaNdal, dokumentarit mbi historinë e lëvizjes LGBT në Shqipëri. Të dy kanë ngritur gjithashtu strehën e parë rezidenciale STREHA për të rinjtë e pastrehë LGBT.[6]

Xheni Karaj është aktivistja e dytë LGBT nga Shqipëria që është përfshirë në projektin e Civil Rights Defenders, Natalia Project. Ky projekt u konceptua si një sistem sigurie, ku të gjithë mbrojtësit e të drejtave njerëzore që cënohen, pajisen me një byzylyk që e mbajnë në dorë dhe e aktivizojnë. Pas aktivizimit sinjali iu përçohet pjesëtarëve të këtij projekti për t'i ardhur në ndihmë aktivistit të cënuar.[7]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karaj është lindur dhe rritur në një familje tiranase. Ajo ka studiuar për psikologji në Fakultetin e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.nbcnews.com/feature/nbc-out/albania-s-lgbtq-activists-are-transforming-their-community-n715386
  2. ^ Mapo Madame
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2017. Marrë më 5 shkurt 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.panorama.com.al/xheni-karaj-rrefen-historine-e-saj-per-here-te-pare-si-e-zbulova-qe-jam-lezbike/
  5. ^ Reuters
  6. ^ https://www.lgbtqnation.com/2014/12/albania-gay-rights-groups-open-first-lgbti-shelter-in-balkan-region/
  7. ^ https://www.civilrightsdefenders.org/news/achievements/second-albanian-lgbt-activist-included-in-the-natalia-project/[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]