Jump to content

Zgjidhja Greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Zgjidhja Greke
Ελληνική Λύση
Ellinikí Lýsi
Themeluar28 June 2016
Ndarë ngaPopular Orthodox Rally
SeliaIppokratous 10-12, Athens
Krahu i të rinjveRinia e Zgjidhjes Greke
Ideologjia
Krahu politikE djathtë[14] to far-right[21]
BesimiKisha Ortodokse Greke
Grupi i Parlamentit EvropianKonservatorët dhe Reformistët Europianë[22]
Faqja zyrtare
elliniki-lisi.gr

Zgjidhja greke ( Greqisht: Ελληνική Λύση ) një parti politike në Greqi e themeluar nga ish-deputeti Kyriakos Velopoulos . Partia është e krahut të djathtë [10] [11] deri në të djathtën ekstreme dhe është përshkruar si ideologjikisht ultranacionaliste [23] dhe populiste e krahut të djathtë . [24] Partia fitoi 3.7% të votave në zgjedhjet legjislative të Greqisë 2019, duke fituar 10 nga 300 vendet në Parlamentin Helen dhe 4.18% të votave në zgjedhjet e Parlamentit Evropian 2019 në Greqi, duke fituar një vend në Parlamentin Evropian . [25]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia u themelua zyrtarisht në qershor 2016 nga gazetari Kyriakos Velopoulos, dikur anëtar i Tubimit Popullor Ortodoks (LAOS). Më herët ishte bërë e ditur se prej tij do të themelohej një parti e re. [26] Një prezantim zyrtar i partisë së re u bë në tetor 2016 në një aktivitet në Stadiumin e Paqes dhe Miqësisë . [27]

Në zgjedhjet legjislative të Greqisë 2019, partia fitoi 3.7% të votave, duke zgjedhur 10 deputetë në Parlamentin Helen . Në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të majit 2019, partia fitoi 4.2% të votave, duke zgjedhur një eurodeputet të vetëm që ulet me grupimin e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë .

Ideologjia dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjidhja Greke është një parti fetare [8] ultranacionaliste që thekson veprimin kundër imigracionit të paligjshëm, [28] [29] duke përfshirë instalimin e një gardh elektrik në kufirin Greqi-Turqi dhe ndalimin e emigrantëve të paligjshëm në ishujt e pabanuar e pas një kohe deportimin. Partia mbron gjithashtu mbylljen e OJQ-ve që veprojnë në Greqi, duke i përshkruar ato si "kompani trafikimi". Velopoulos ka shprehur admirim për kryeministrin hungarez Viktor Orbán dhe qeverisjen e partisë së tij Fidesz në Hungari, veçanërisht për politikat ekonomike dhe të migracionit të vendit. Ai ka pohuar gjithashtu se partia qëndron për "Greqia e para", duke iu referuar agjendës së politikës së Presidentit të SHBA Donald Trump, Amerika e Para . [30]

Sipas faqes së internetit të partisë, "Zgjidhja Greke" planifikon të investojë kryesisht në sektorin parësor të ekonomisë [31] dhe gjeostrategji . [32] Partia kundërshton marrëveshjen e Prespës dhe përdorimin e fjalës " Maqedoni " në emër të Republikës fqinje të Maqedonisë së Veriut . Zgjidhja greke është në favor të shpalljes së një ZEE dhe shfrytëzimit të pasurisë minerale të Greqisë për industrinë e rëndë. Partia gjithashtu mbështet ristrukturimin e sistemit arsimor dhe shëndetësor. [33] Zgjidhja greke mbështet qëndrime të favorshme ndaj Kishës së Greqisë . [34]

Partia shpreh mbështetjen e saj për nacionalizmin ekonomik . [35] [36]

Zgjidhja Greke synon marrëdhënie miqësore me Kinën, Indinë, si dhe Rusinë duke mbajtur qëndrime pro-ruse, [37] [38] ndërkohë që është skeptike ndaj rritjes së bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara në fushën e mbrojtjes . [11] [32] [39] Zgjidhja Greke mban një qëndrim pro-izraelit, duke cituar marrëdhëniet e forta Palestinë-Turqi . [40] Përveç kësaj, partia është euroskepticiste . [41]

Rezultatet e zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parlamenti i Greqisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet Parlamenti i Greqisë Rendit Qeveria Udhëheqës
Votat % ± fq Vendet e fituara +/−
2019 208805 3.7% I ri
10 / 300
Increase 10 #5 Opozita Kyriakos Velopoulos
Maj 2023 262.529 4,45% Increase 0.75
16 / 300
Increase 6 #5
Qershor 2023 231,349 4.44% - 0.01
12 / 300
- 4 #6 Opozita

Parlamenti Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parlamenti Evropian
Zgjedhjet Votat % ± fq Vendet e fituara +/− Rendit Udhëheqës
2019 236,349 4,18% I ri
1 / 21
Increase 1 #6 Kyriakos Velopoulos
 1. ^ "Greek elections: landslide victory for centre-right New Democracy party". The Guardian. 7 korrik 2019. Smaller parties, such as the ultra-nationalist Greek Solution and leftist MeRA25, headed by Yanis Varoufakis, the former finance minister, were targeting younger Greeks. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The unorthodox Greek". POLITICO.eu. 27 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Dutch minister 'Bloks' Bulgaria's Schengen accession". EURACTIV. 6 qershor 2019. The ultranationalist pro-Russian Greek Solution (Elliniki Lysi), a newcomer to Greek politics, has joined the conservative ECR group. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Citizens' Protection Minister states that 7 suspected jihadists have been arrested in Greece since 2017". Greek City Times. 3 shtator 2019. In response to a question tabled by the ultra-nationalist Greek Solution (Elliniki Lysi) party, Chrysochoidis presented documents showing that from 2017 until August 14 this year, seven foreign nationals had been apprehended. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Greek election's winners and losers". Macro Polis. 7 shtator 2019. A new addition to Parliament this time around is ultra-nationalist Greek Solution (Ellinki Lysi), which ran for the first time at the national level and gained almost 210,000 votes. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Poll: ND lead over ruling SYRIZA still at 8.5 points". ekathimerini. 13 qershor 2019. Meanwhile, ultranationalist party Greek Solution was on the cusp of securing parliamentary representation. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Opinion poll: Median ND lead over SYRIZA at 8.5% points". New Greek TV. 14 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c "High single-digit difference between ND, SYRIZA in new poll on Thurs". Naftemporiki. 16 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Naftemporiki" defined multiple times with different content
 9. ^ Nordsieck, Wolfram (2019). "Greece". Parties and Elections in Europe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Michalopoulos, Sarantis (26 maj 2019). "Tsipras calls snap elections after major electoral defeat". euractiv.com (në anglishte britanike). Marrë më 27 maj 2019. Newly established right-wing Greek Solution
 11. ^ a b c "After defeat, Greek PM calls for snap elections". Kathimerini (në anglisht). 27 maj 2019. pro-Russian right-wing party Greek Solution with 4.04 percent.
 12. ^
 13. ^ Psaropoulos, John (1 nëntor 2019). "Human rights community decries new Greek asylum law". Al Jazeera. Marrë më 4 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ [10][11][12][13]
 15. ^ "The Communist Party of Greece took 5.3%, far-right party Greek Solution 3.7% and former finance minister Yanis Varoufakis's MeRA25, the Greek wing of his pan-European movement DiEM25, 3.4%. Golden Dawn, another far-right party, won 2.9%, just missing the 3% threshold to enter parliament". Bloomberg. 8 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "But its weakening became apparent in May's European Parliament polls, when it received 4.87 percent of the vote during an election that saw Greek Solution, a newly formed party on the far right, gain 4.18 percent". Aljazeera. 8 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Small Euroskeptic, far-right Greek Solution party may squeeze into Euro Parliament". ekathimerini.com. 6 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "A new party on the far right, Greek Solution, which is less extreme and apparently less menacing, may have siphoned away support". Time. 8 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Dutch and Greek far-right parties join ECR Group". European Interest. 6 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Greek conservatives return to power with decisive election win". France 24. 7 korrik 2019. Marrë më 4 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ [15][16][17][18][19][20]
 22. ^ "ECR Group welcome new members". ECR Group. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Harris Mylonas, After a decade of crisis, Greek politics are turning normal and more technocratic, Washington Post (14 July 2019).
 24. ^ Zulianello, Mattia (2019). "Varieties of Populist Parties and Party Systems in Europe: From State-of-the-Art to the Application of a Novel Classification Scheme to 66 Parties in 33 Countries" (PDF). Government and Opposition: 4. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Nationale Ergebnisse Griechenland| Wahlergebnisse 2019 | 2019 Ergebnisse der Europawahl 2019 | Europäisches Parlament". europawahlergebnis.eu/ (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2019. Marrë më 6 korrik 2019. ΕΛ/EL - Ελληνική Λύση / Greek Solution 4.18
 26. ^ "Ο Βελόπουλος ανακοίνωσε τη δημιουργία δεξιού φιλορωσικού κόμματος στην Ελλάδα". TheCaller.Gr (në greqisht). 17 mars 2016. Marrë më 21 janar 2019.
 27. ^ "Την "Ελληνική Λύση" θα παρουσιάσει ο Βελόπουλος στο ΣΕΦ". Newpost.gr. 30 shtator 2016. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Βελόπουλος: Προσπάθεια στοχοποίησης όσων αντιδρούν στην εγκατάσταση μεταναστών
 29. ^ "Europe and right-wing nationalism: A country-by-country guide". BBC News. 13 nëntor 2019. Marrë më 4 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "The unorthodox Greek". Politico. 26 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Ελληνική λύση μέσω γεωργίας". eleftheria.gr (në greqisht). Marrë më 21 janar 2019.
 32. ^ a b Real.gr. "Ο Βελόπουλος για την "Ελληνική Λύση": Η Δύση μας αδειάζει σε πολλά επίπεδα". Real.gr. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Real.gr.
 33. ^ "Ελληνική Λύση". Ελληνική Λύση (në greqisht). Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019. Marrë më 21 janar 2019.
 34. ^ "Θα μας σώσει ο Βελόπουλος; | Κώστας Γιαννακίδης". Protagon.gr (në greqisht). Marrë më 21 janar 2019.
 35. ^ Kyriazi, Anna (2019). "The general elections in Greece 2019" (PDF). MIDEM-Report 2019-3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 nëntor 2020. Marrë më 29 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Όραμά μας η πρωτογενής παραγωγή
 37. ^ "After defeat, Greek PM calls for snap elections | Kathimerini". 27 shtator 2019. Marrë më 10 janar 2021. and pro-Russian right-wing party Greek Solution with 4.04 percent. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Georgiadou, Vassiliki. "The State of the Far Right in Greece" (PDF). FES. Marrë më 25 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Greek leaders oppose upgrading defence cooperation with US". Outlook India. 11 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Ο Βελόπουλος ζήτησε την επαναφορά της θανατικής ποινής". News 24/7. 13 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Έρχεται το νέο "ρωσικό κόμμα" με το όνομα "Ελληνική Λύση", αναφέρει το γερμανικό Stern". 4 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)