Jump to content

Zhengzhou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteti Zhengzhou

Zhengzhou Siti,Referuar si "Zheng", në të kaluarën quhej Shangdu, dhe tani quhet "Qyteti i Gjelbër". Ishte quajtur në të kaluarën Shangdu, dhe tani quhet "Greentown". Itshtë kryeqyteti i Provincës Henan në Provincën Henan. Qendra e transportit. Zhengzhou është një qytet kryesor i rëndësishëm i hekurudhave, aviacionit, autostradave, energjisë, postës dhe telekomunikacionit në provincë. Ai ka aeroportin e parë të Kinës në aeroportin e nivelit kombëtar gjithëpërfshirës ekonomik. Zhengzhou është hekurudha e vetme në Kinë dhe rrjeti hekurudhor me shpejtësi të lartë Qendra "Double Cross" është një nga grupet e para të qyteteve pilot-e-tregtisë ndërkufitare në Kinën kontinentale dhe një pikë shteti të lidhjes direkte të nivelit shtetëror të Internetit në qytetin.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhengzhou quhej "" Guancheng "në kohët e vjetra. Sui Kaihuang u riemërua si Zhengzhou për 新郑 në Xingzhou për tre vjet. Dy vende" Zheng "u shfaqën së bashku me Xingzhou:

Vetëm 24 vjet më vonë, sistemi qarkut u rivendos, dhe Zhengzhou u riemërua në Qarkut Xingyang. Në dinastinë Tang Wu De, Zhengzhou u rivendos për katër vjet. Pas kësaj, "Zhengzhou" ishte fikse. Me copëzimin e ndarjeve administrative, "Zhengzhou" gradualisht zëvendësoi "Guancheng" për t'iu referuar këtij qyteti, "Huazhou". Zëvendësoni gradualisht "Zheng Qarkut" për t'iu referuar qytetit të përfaqësuar fillimisht nga "Zheng". Më në fund, në Dinastinë Yuan, Qarku Zheng, Huazhou u shfuqizua; në Republikën e Kinës, Zhengzhou, Henan u zvogëlua në Qarkut Zheng. Që prej asaj kohe, emri i vendit "Zheng" i referohet ekskluzivisht këtij qyteti në veri të Xinzheng.

Qytetet motra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

-

Vendi !! Qyteti !! Data e përfundimit

- Japonia Japonia Qyteti Saitama (prefektura Saitama) 21 tetor 1981 - SHBA Richmond (Virginia)) 14 Shtator 1994 - Rumania Rumania Cluj (Qarku Cluj) 6 maj 1995 - South Korea Korea Jugore Jinju (Gyeongsangnam-bëni) 25 korrik 2000 - flamuri Namibia Marintar (Rrethi Hadapu) 27 gusht 2001 - Jordan Jordania Irbid (Irbid 31 Janar 2002 - Rusia Rusia Samara (Samara) 11 Prill 2002 -  Brazili Joinville (Santa Catarina)) 17 Nëntor 2003 - Gjermania Gjermania Schwerin (Mecklenburg-Pre-Pomerania) 12 Prill 2006 - Bullgaria Bullgaria 舒 门 (舒 门 州) 27 Prill 2007 - Italia Italia Napoli (Campania) 2 Nëntor 2007 - Bjellorusia Bjellorusia Mogilev (Rajoni i Mogilev) [1] 7 nëntor 2007

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (në kinezishte e thjeshtuar) [http: //news.sina.com.cn/o/2008-10-31/063014658191s. shtml http: //news.sina.com.cn/o/2008-10-31/063014658191s. shtml]. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |arkivurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Parametri i panjohur |arkivurl= është injoruar (sugjerohet |archive-url=) (Ndihmë!); Parametri i panjohur |botuesi= është injoruar (Ndihmë!); Parametri i panjohur |data= është injoruar (sugjerohet |date=) (Ndihmë!); Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (sugjerohet |url-status=) (Ndihmë!); Parametri i panjohur |titulli= është injoruar (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]