Jump to content

Zoran Bujas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zoran Bujas (27 dhjetor 1910 – 11 janar 2004 ) ishte një psikolog kroat dhe i biri i psikologut Ramiro Bujas. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujas lindi në Split dhe fëmijërinë e kaloi në Zarë (Zadar) dhe Dubrovnik, ku mbaroi shkollën e mesme në vitin 1928. Ai u diplomua për psikologji në Universitetin e Zagrebit në vitin 1932, ku mori doktoraturën. në vitin 1933. Bujas vazhdoi studimet në Universitetin e Parisit nga viti 1933 deri në vitin 1936, duke marrë pjesë në kërkime në Laboratorin e Psikofiziologjisë së Shqisave, të drejtuar nga Henri Piéron. Nga viti 1938 deri në pensionimin e tij më 1981 ishte profesor i psikologjisë eksperimentale dhe fiziologjike në Universitetin e Zagrebit.

Bujas ishte dekan i Fakultetit Filozofik në vitin 1955/56 dhe rektor i Universitetit të Zagrebit në vitet 1956/57 dhe 1957/58. Në vitin 1968 ai u bë psikologu i parë dhe i vetmi që u bë anëtar i rregullt i Akademisë Jugosllave të Shkencave dhe Arteve (tani Akademia Kroate e Shkencave dhe Arteve). Nga viti 1989 deri në vitin 1991 ka shërbyer si nënkryetar i Akademisë. Që nga viti 1985, Bujas ishte edhe anëtar korrespondent i Akademisë Sllovene të Shkencave dhe Arteve . Ai u emërua profesor emeritus i Universitetit të Zagrebit në vitin 2000.

Fushat e tij të interesit kërkimor ishin psikofiziologjia shqisore, psikometrika dhe psikofiziologjia e punës, veçanërisht problemet metodologjike dhe qasjet në hulumtim.

Bujas ishte pionier i testimit psikologjik ; testi i tij "Seria Z" ( kroatisht: Serija Z), bashkëautor me Ramiro Bujas në vitin 1937, ishte testi i parë i inteligjencës kroate. [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zoran Bujas". unizg.hr (në kroatisht). University of Zagreb. Marrë më 2010-05-09.
  2. ^ "Zoran Bujas, Fellow of the Croatian Academy of Sciences and Arts". info.hazu.hr (në anglisht). Croatian Academy of Sciences and Arts. Marrë më 9 maj 2010.
  3. ^ Kolesarić, Vladimir (2004). "Zoran Bujas (1910 - 2004)" (PDF). Suvremena Psihologija (në kroatisht). Zagreb: Naklada Slap. 7 (1): 131–133. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2011. Marrë më 2010-05-09.
  4. ^ Matešić, Krunoslav (2006). "Drugo razdoblje razvoja testova i postupaka testiranja u Republici Hrvatskoj od 1932. do 1948. godine" (PDF). Suvremena Psihologija (në kroatisht). Zagreb: Naklada Slap. 9 (1): 89–108. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2011. Marrë më 2010-05-10.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]