Çakalli Siamez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çakalli Siamez
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
C. a. cruesemanni
Emri trinomial
Canis aureus cruesemanni
Matschie, 1900[1]

Çakalli Siamez (Canis aureus cruesemanni), i njohur si ujku i pyjeve,[a] është një specie e çakallit të artë, i shpërndarë në Tailandë, Mjanmar dhe Vietnam.[2] [3]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çakenjtë Siamezë janë më të vegjël në krahasim me madhësi më të vogël në krahasim me çakenjtë Indianë, duke peshuar deri në 8 kg (18 lb). Gjatësia e kokës dhe trupit nuk kalon 75 cm (30 in). Bishti është 25–30 cm (9.8–11.8 in) i gjatë. Gëzofi i tyre është i verdhë me qime kafe në të zeza.[4]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çakenjtë Siamezë banojnë në zona malore, afër fermave ose pyjeve të banuara nga njerëz. Dieta e tyre përfshin kafshë të vogla si zogj, zvarranikë dhe bretkosa. Në Tailandë, ata shpesh ndjekin tigrat për të ngrënë mishin e lënë prej tyre. Ata mund të jetojë afër zonave të banuara me njerëz për të gjuajtur bagëtitë e tyre. Disa dëshmitarë thonë se çakenjtë vranë gati një duzinë derrash nga fermat e tyre.[4]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vietnamisht: Chó rừng Xiêm

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Matschie, P. (1900). "Herr Matschie sprach uber den Schakel des Menam-Gebietes in Siam". Sitzungsberichte der Gesellschaft Naturforschender Freunde zu Berlin. 1900: 144–145. Marrë më shtator 18, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[Mr. Matschie talked about the Menam area of Siam]
  2. ^ Kebede, Yigrem (2017). "A Review on: Distribution, Ecology and Status of Golden Jackal (Canis aureus) in Africa". Journal of Natural Sciences Research. 7 (1). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lekagul, B. & McNeely. Mammals of Thailand. Darnsutha Press; Second edition, ISBN 974-86806-1-4
  4. ^ a b "Scottish people and the years looking for Vietnamese jungle wolf" (në vietnamisht). VnExpress.


Wolf (PSF) cleaned 2.png Ky artikuj në lidhje me kanidët është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirësimin e këtij artikulli.