2014 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg
2014

Shqipëri
Dekadat:
 • 1990
 • 2000
 • 2010
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 2014
  Lista e viteve në Shqipëri

  Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 2014Republikën e Shqipërisë.

  Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Qershor

  Komisioni Evropian rekomandon Shqipërinë si një kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.[1]

  Shtator
  Tetor
  Nëntor
  • Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Beograd për ndreqjen e urave dështon pasi ai dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiq publikisht flasin mbi Kosovën.[1]

  Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Periudhat kohore të Shqipërisë: 2014". bbc.com (në anglisht). BBC. Marrë më 24 tetor 2015.
  2. ^ "Pope Francis decries 'perverted' extremists on Albania visit" (në anglisht). 21 shtator 2014. Marrë më 3 janar 2015.