Jump to content

2020 në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ngjarje nga viti 2020 në Kosovë

Në detyrë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 13 mars - Janë konfirmuar 2 rastet e para me COVID-19, një 77-vjeçar nga Vitia dhe një grua italiane rreth të 20-ave, e cila punonte në Klinë për Caritas Kosova.[1]
  • 18 mars - Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu u shkarkua për shkak të shpalljes së gjendjes emergjente për t'i bërë ballë pandemisë së koronavirusit.[2]
  • 25 mars - U rrëzua Qeveria Kurti nga një mocion mosbesues, të nisur në kuvend nga partneri qeverisës.[3]
  • 24 qershor - Zyra e Prokurorit të Specializuar njofton se i ka paraqitur për miratim gjykatës aktakuzë kundër Presidentit Hashim Thaçi dhe nëntë ish-luftëtarëve të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke pretenduar se ata kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë Luftës së Kosovës. Pas njoftimit, Presidenti Thaçi anuloi udhëtimin e tij të ardhshëm në Shtetet e Bashkuara.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë". Gazeta Express. 2020-03-13. Marrë më 2020-06-19.
  2. ^ "Kurti shkarkon Agim Veliun". Telegrafi. 18 mars 2020.
  3. ^ "Bie Qeveria Kurti". Kallxo. 25 mars 2020.
  4. ^ "Kosovo's President indicted for war crimes, withdraws from White House talks". The Sydney Morning Herald (në anglisht). 2020-06-24. Marrë më 2020-07-05.