Abdulbasit Abdussamed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shaykh al Maqâri

Abdulbasid Abdussamed
عبـدُ الباسِـط مُحـمّـد عبـدُ ٱلصّـمـد
Titulli
 • Gryka e Artë
 • Zëri i Qiellit
 • Zëri i Mekës[1]
Personal
Lindur1927
Vdekur30 nëntor 1988 (60-61 vjet)
Kajro, Egjipt
FejaIslam
KombësiaEgjiptian
FëmijëHisham Abd us-Samad, Yasser Abd us-Samad, Tarek Abd us-Samad
Njohur përRecitimi i tij unik melodik i Kuranit
Profesioni
Postim i vjetër
WebsiteAbdubasit AbdussamedYoutube

Abdulbasid Abdussamed (Arabisht: عبد الباسط عبد الصمد) ishte një recitues egjiptian i Kuranit dhe Hafiz[2] dhe konsiderohet si një nga recituesit më të mirë të Kuranit që ka jetuar ndonjëherë.[1][3][4][5]

Ai kishte fituar tre gara botërore Qira'at në fillim të viteve 1970. Abdussamed ishte një nga hafizët e parë që bëri regjistrime komerciale të recitimeve të tij dhe presidenti i parë i Unionit të Recituesve në Egjipt. Në moshën 10-vjeçare, Abdul Basit mbaroi mësimin e Kuranit. Ai gjithashtu mësoi 7 stile të recitimit të Kuranit deri në moshën 12 vjeçare dhe 10 stilet në moshën 14 vjeçare. Kuadrumvirati i El-Minshevi, Abdul Basit, Mustafa Ismail, dhe El-Husari, të cilët të gjithë i përkasin "Stilit të Recitimit Egjiptian",[6][7] përgjithësisht konsiderohen si kurra më të rëndësishëm dhe më të famshëm të kohëve moderne që kanë pasur një ndikim të jashtëzakonshëm në botën islame.[8][9][10][11]:83}} Ai u quajt Gryka e Artë dhe Zëri i Qiellit për shkak të stilit të tij melodioz, kontrollit të frymëmarrjes dhe tonit unik emocional dhe tërheqës. Ai ka një djalë, Tarik Abdulbasit Abdussamed, i cili është gjithashtu një shejh i njohur në Egjipt; ka bërë shumë intervista për jetën, familjen dhe karrierën e të atit.[12]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdulbasid ka lindur më 1927 afër një fshatit në qytetin e Armantit në jug të Egjiptit. Ai u rrit duke e pasur pasion leximin e Kur'anit. Babai i tij ishte Saidi,[2] ndërsa nëna e tij ishte egjiptase. Abdulbasid poashtu ka udhëtuar edhe jashtë vendit. Në vitin 1961, ai e vizitoi xhaminë Badashahi në Lahore, Pakistan. Poashtu ai e vizitoi xhaminë më të madhe në Indonezi. Gjatë vizitës së tij në Amerikë në vitin 1987, ai e tregoi një ngjarje kur ai udhëtoi në Bashkimin Sovjetik me presidentin e Egjiptit Gamal Abdul Nasser.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai vuajti nga komplikimet nga diabeti më vonë në jetë, por problemet e tij me mëlçinë përkonin me diabetin dhe ai nuk mundi t'i luftonte këto dy gjendje së bashku. Ai u infektua me hepatit më pak se një muaj para vdekjes së tij. Ai u shtrua në spital, por shëndeti i tij u përkeqësua më tej. Kjo bëri që fëmijët dhe mjekët e tij ta këshillonin të udhëtonte në Londër për trajtim, ku qëndroi për një javë. Ai shoqërohej nga djali i tij Tarik, i cili kërkoi ta kthente në Egjipt.

Ai vdiq të mërkurën, më 30 nëntor 1988 dhe funerali i tij ishte kombëtar dhe zyrtar në nivel lokal dhe global. Aq e madhe ishte pjesëmarrja në funeralin e tij, saqë përfshinte ambasadorë të vendeve të ndryshme që merrnin pjesë në emër të popullit të tyre, si dhe mbretër e krerë shtetesh, për të vlerësuar rolin e tij në fushën e avokatisë në të gjitha format e tij. Të afërmit e tij të mbijetuar përfshinin (nga më i madhi tek më i riu): Jasiri, Hishami dhe Tariku. Duke ndjekur gjurmët e të atit, Jasir u bë edhe Qari. Në vitin 2006, me emrin e tij u hap një xhami në fshatin e tij të lindjes Armant në Luksor, Egjiptin Jugor.[13]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Qari Abdul Basit Abdul-Samad Biography عبد الباسط عبد الصمد Great Muslim Lives Arkivuar 2021-07-09 tek Wayback Machine http://www.youtube.com, accessed 11 April 2021
 2. ^ a b لقاء مع طارق عبد الباسط نجل القارئ عبد الباسط عبد الصمد (në arabisht), arkivuar nga origjinali më 2023-04-24, marrë më 2020-07-23, ملك المغرب محمد الخامس عرض عليه الإقامة الكاملة والجنسية المغربية، فرفض وقال أنا رجل صعيدى واعتز بمصريتى.
 3. ^ Egyptian Quran reciter, Abdul Bad it Abdel Samad - القارئ المصري الشيخ عبد الباسط عبد الصمد (në anglisht), 20 prill 2016, arkivuar nga origjinali më 2020-03-01, marrë më 2019-11-08
 4. ^ صفحة القارئ عبد الباسط عبد الصمد - موقع تلفاز القرآن الكريم (në arabisht), arkivuar nga origjinali më 2019-11-08, marrë më 2019-11-08
 5. ^ عبدالباسط عبدالصمد.. "صوت مكة" القادم من صعيد مصر - The "Voice of Mecca" who came from Upper Egypt. (në arabisht), arkivuar nga origjinali më 2021-04-16, marrë më 2020-01-17
 6. ^ "أصوات من السماء.. أعلام المدرسة المصرية وفن تلاوة القرآن الكريم", Aljazeera.net (në arabisht), arkivuar nga origjinali më 2023-02-26, marrë më 2023-02-26
 7. ^ "المدرسة المصرية في تلاوة القرآن", draligomaa.com (në arabisht), arkivuar nga origjinali më 2023-02-26, marrë më 2023-02-26
 8. ^ Taha Shoeb (2 shkurt 2018). "Khalaf from Hamzah – A look at the features of recitation of al-Qur'an by Shahzada Husain Bhaisaheb". thedawoodibohras.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2020.
 9. ^ Ejaz Taj (6 shtator 2018). "A Meeting with the Egyptian Giants, al-Minshāwī, al-Huṣrī, Muṣṭafā Ismāʿīl and ʿAbdul-Bāsit ʿAbdus-Ṣamad". islam21c.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2020. Marrë më 18 maj 2020.
 10. ^ "Best Quran Recitation Competition for Students Planned in Egypt". iqna.ir (në anglisht). 4 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2020.
 11. ^ Frishkopf, Michael (28 dhj 2009). "Mediated Qur'anic Recitation and the Contestation of Islam in Contemporary Egypt". përmbledhur nga Nooshin, Laundan (red.). In Music and Play of Power in the Middle East (në anglisht). London: Routledge. ISBN 978-0754634577. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2020.
 12. ^ "بالصور..أبناء القراء فى دولة التلاوة الحديثة"2".. اللواء المقرئ طارق عبد الباسط عبد الصمد: استقلت من الداخلية لأكمل مسيرة والدى.. ورسبت فى كشف الهيئة بكلية الشرطة ووالدى توسط لدى وزير الداخلية لقبولى" (në arabisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-06-05. Marrë më 2021-06-05. أكثر ما تعلمته من والدى الصبر وقوة الاحتمال فقط كان دائما ما يقول لى أن كل شيء لا يؤخذ بالقوة ولكن بالصبر وطول البال، ومن أبرز نصائحه أن نعطى الحرف حقه ومستحقه، وأن نراعى أن الناس تستمع لنا وربما حفظوا من ورائنا، وأن نعتز بأنفسنا، فمثلا ملك المغرب محمد الخامس عرض عليه الإقامة الكاملة والجنسية المغربية، فرفض وقال أنا رجل صعيدى واعتز بمصريتى.
 13. ^ "افتتاح مسجد القارئ الشيخ عبدالباسط عبدالصمد في الأقصر بعد تطويره", www.elwatannews.com (në arabisht), 24 nëntor 2017, arkivuar nga origjinali më 22 prill 2021, marrë më 11 prill 2021