Jump to content

Abdullah ibn Muhamed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abdullah ibn Muhamed
عبد الله بن محمد
U lind në
Abd Allah ibn Muhammad

610
Vdiq30 nëntor 614
Meka, Hexhaz, Arabia
Vendi i prehjesXhennetul Muala, Meka, Arabia, (tani Arabia Saudite)
TitulliAl-Tahir
(i pastër)
At-Tayyib
(i mirë)
Prindër
Të afërmKasim ibn Muhamed (vëlla)
Zejneb (motër)
Rukije (motër)
Umm Kulthum (motër)
Fatimeja (motër)
Ibrahim (gjysmë-vëlla nga babai)
FamiljaEhl el-Bejt

Abdullah ibn Muhamed (arabisht: عبد الله بن محمد Abd Allah ibn Muhammad) ishte një nga djemtë e Muhamedit dhe Hatixhe bint Huvejlidit.