Jump to content

Zejneb bint Muhamed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zejneb bint Muhamed
زَيْنَب بِنْت مُحَمَّد
U lind në600 (23 para hixhretit)
Vdiq629 (8 hixhri)
Medina, Hexhaz
Vendi i prehjes
Xhenet el-Baki, Medina, Hexhaz, Arabia
(sot Arabia Saudite)
Bashkëshorti/jaEbu el-As ibn el-Rabi
Fëmijë
Prindër
Të afërmKasim ibn Muhamed (vëlla)
Rukeje (motër)
Umm Kulthum (motër)
Abdullah (vëlla)
Fatimeja (motër)
Ibrahim (gjysmë-vëlla nga babai)
FamiljaEhl el-Bejt

Zejneb binti Muhamed (arabisht: زَيْنَب بِنْت مُحَمَّد Zaynab bint Muhammad, 600/629 e.s.), ishte vajza më e madhe e profetit islam Muhamed nga gruaja e tij e parë Hatixheja.

Ajo u martua me kushëririn e saj nga nëna, Ebu el-As ibn el-Rabi, përpara dhjetorit të vitit 610[1]:313–314[2]:21[3]:162 dhe Hatixheja i bëri një dhuratë martese me një gjerdan oniksi. Ata kishin dy fëmijë, djalin Aliun, i cili vdiq në fëmijëri dhe vajzën Umamen. Zejnebja u bë muslimane menjëherë pasi Muhamedi e shpalli veten profet. Kurejshët i bënë presion Ebu el-Asit që të divorcohej nga Zejnebja, duke i thënë se do t'i jepnin në këmbim çdo grua që donte, por Ebu el-Asi tha se ai nuk donte asnjë grua tjetër, qëndrim për të cilin Muhamedi e lavdëroi. Muhamedi nuk kishte juridiksion mbi Mekën dhe për këtë arsye nuk mund t'i detyronte ata të ndaheshin, kështu që ata vazhduan të jetonin së bashku pavarësisht refuzimit të Abu al-Asit për t'u konvertuar në Islam. Zejnebja mbeti në Mekë kur muslimanët e tjerë pas Muhamedit migruan në Medine.

Emigrimi në Medinë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ebu el-As ishte një nga politeistët që u kap në Betejën e Bedrit. Zejnebja i dërgoi paratë për shpërblimin e tij, duke përfshirë edhe gjerdanin e oniksit. Kur Muhamedi pa gjerdanin, ai refuzoi të pranonte ndonjë shpërblim në para për dhëndrin e tij. Ai e dërgoi Ebu el-Asin në shtëpi dhe Ebu el-Asi i premtoi se do ta dërgonte Zejneben në Medine.[1]:314[2]:22

Zejnebja e pranoi këtë udhëzim. Rreth një muaj pas betejës, vëllai i birësuar i Zejnebit, Zejdi, mbërriti në Mekë për ta përcjellë atë në Medine. Ajo hyri në një hawdaj dhe kunati i saj, Kinana, e çoi devenë në Zejd në mes të ditës. Kurejshët e perceptuan këtë si një shfaqje të panevojshme të triumfit të Muhamedit në Bedr. Një grup prej tyre e ndoqën Zejneben dhe e arritën në Dhu Tuva. Një burrë i quajtur Habbar ibn Al-Aswad e kërcënoi atë me shtizën e tij[1]:314–315 dhe e shtyu. Ajo ra nga hawdaj në një shkëmb.[3]:4 Kinana tregoi shigjetat në kukurën e tij dhe kërcënoi se do të vriste këdo që i afrohej më shumë. Pastaj mbërriti Ebu Sufjani, duke i thënë Kinanës që ta linte harkun e tij në mënyrë që ata të diskutonin në mënyrë racionale. Ai tha se ata nuk kishin ndërmend të mbanin një grua nga babai i saj në hakmarrje për Bedrin, por se ishte e gabuar nga Kinana që t'i poshtëronte kurejshët më tej duke parakaluar largimin e saj në publik; ai duhet ta bëjë në heshtje, kur "llafazat" kishin rënë. Kinana e mori përsëri Zejnebin në shtëpi. Atje ajo pësoi një abort, duke humbur një sasi të madhe gjaku, të cilin ajo ia atribuoi se ishte sulmuar nga Habbar.[1]:314–315

Disa netë më vonë, Kinana e mori atë në heshtje për të takuar Zejdin, dhe ai e përcolli për në Medine.[1]:315 Enes ibn Malik kujtoi se e kishte parë Zejnebin në Medine të veshur me një mantel mëndafshi me vija.[2]:24

Ribashkimi me Ebu el-Asin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zejnebja nuk e pa më burrin e saj deri në shtator ose tetor 627,[2]:23 kur ai hyri në shtëpinë e saj në Medine natën, duke kërkuar mbrojtje. Sulmuesit myslimanë kishin vjedhur disa mallra që ai i mbante në amanet për kurejshët e tjerë, dhe ai donte të përpiqej ta rimarrë atë.[1]:316 Të nesërmen në mëngjes, Zejnebja u ul në mesin e grave në namazin e sabahut dhe bërtiti: "Unë e kam mbrojtur Ebu el-As ibn el-Rabi!" Sapo mbaruan lutjet, Muhamedi konfirmoi se ai nuk dinte asgjë për këtë, por "Ne mbrojmë këdo që ajo mbron."[1]:317[2]:22–23 Ai i tha Zejnebit që ta trajtonte Ebu el-Asin si mysafir. Pastaj ai organizoi që malli kurejsh të kthehej dhe Ebu al-Asi ua çoi pronarëve të saj në Mekë.[1]:317

Ebu el-Asi më pas u konvertua në Islam dhe u kthye në Medine. Muhamedi rivendosi martesën e tij me Zejnebin dhe ata rifilluan jetën e tyre martesore.[1]:317[2]:23

Pajtimi i tyre ishte jetëshkurtër, sepse Zejnebja vdiq në maj ose qershor 629. Vdekja e saj iu atribuua ndërlikimeve nga aborti që ajo kishte pësuar në vitin 624. Gratë që lanë trupin e saj të pajetë përfshinin Baraka, Seude dhe Umm Seleme.[2]:24

Një burim thotë:

Një herë në shtëpinë e Hatixhes jetonin tri vajza. Emrat e tyre ishin Zejneb, Rukeje dhe Umm Kulthum. Zejnebja, më e madhja nga të treja, ishte e martuar me një Ebu el-As ibn el-Rabi nga Meka. Ky njeri luftoi kundër Profetit në Betejën e Bedrit dhe u kap nga muslimanët. Për të shpërblyer lirinë e tij, gruaja e tij i dërgoi Profetit një gjerdan që dikur i takonte Hatixhes dhe ajo ia kishte dhënë asaj si dhuratë për martesën e saj. Ebul-'Asi u lirua; ai u kthye në Mekë dhe e dërgoi Zejneben në Medine siç kishte premtuar se do të bënte. Zejnebja, megjithatë, vdiq menjëherë pas mbërritjes së saj në Medine. Më vonë, edhe Eb el-As shkoi në Medine, pranoi Islamin dhe jetoi me muslimanët.[4]

  1. ^ a b c d e f g h i Ibn Is'hak, Muhamed (1955). Ibn Ishaq's Sirat Rasul Allah – The Life of Muhammad (në anglisht). Përkthyer nga Guillaume, Alfred. Oxford: Oxford University Press. fq. 88–589. ISBN 978-0-1963-6033-1.
  2. ^ a b c d e f g Al-Basri Al-Hashimi, Muhammad ibn Sa'd (1995). Kitab al-Tabaqat al-Kabir (The Women of Madina) (në arabisht). Vëll. 8. Përkthyer nga Bewley, Aisha. London: Ta-Ha Publishers.
  3. ^ a b et-Taberi, Muhamed ibn Xherir (1998). The history of al-Tabari: Biographies of the Prophet's Companions and Their Successors (në arabisht). Vëll. 39. Përkthyer nga Landau-Tasseron, Ella. Albany: State University of New York Press.
  4. ^ "Restatement of History of Islam, by Sayed Ali Asgher Razwy, CE 570 to 661 : Uthman, the Third Khalifa of the Muslims: Uthman's Marriages" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-02-24. Marrë më 2009-09-09.