Taberiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tyrbja e Taberit ne Bagdad, Irak

Ebu Xhafer Muhammed ibn Xherir el-Taberi (arabisht: أبو جعفر محمد بن جرير بن يزيد الطبري‎‎; persisht: محمد بن جریر طبری) ishte dijetar, historian dhe shpjegues i Kur'anit. Al-Tabari memorizoi Kur'ani Kerimin në moshën shtatë vjeçare dhe u bë imam në moshën tetë vjeçare dhe studioi hadithe në moshën nëntë vjeçare.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Al-Ṭabarī - britannica.com