Aigues-Vives, Aude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ujërat e Gjalla
Aigas Vivas (Ocitanisht)
Aigues Vives (Frëngjisht)
Këshilli bashkiak
Këshilli bashkiak
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Pierre Oms
Sipërfaqja
1
10.210 km2 (3.942 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
550
 • Dendësia54/km2 (140/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Aigues-Vives ( shqiptimi frëngjisht[ɛɡ viv]  ( dëgjoni) ; Shqip; Ujërat e Gjalla ;Ocitanisht: Aigas Vivas ) është një komunëdepartamentin Aude në rajonin OccitanieFrancës jugore.

Banorët e komunës njihen si Aigues-Vivois ose Aigues-Vivoises . [1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokalizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna është tërësisht tokë bujqësore me përjashtim të qytetit dhe një kodre në skajin perëndimor. Ka disa ndërtesa të shpërndara, por nuk ka fshatra apo qytete të tjera përveç Ujërave të Gjalla. Përroi Ruisseau de Puits rrjedh nga kodra në perëndim në veri të qytetit ku bashkohet me Canal Nord. Ka disa rrjedha të tjera në komunë duke përfshirë Reals, Mirausse, Genet, Mijane, Canet, Neuf, Canal Sud dhe Rigole d'Aigues-Vives. [2]

Harta e Aigues-Vives dhe e komunave përreth

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dokumenti i parë që vërteton ekzistencën e Ujërave të Gjalla u transkriptua nga latinishtja Aquaviva në 994, megjithëse disa thonë se viti qe 993. Ishte një shkëmbim midis Udulgarius, Abati i Caunes (Minervois) dhe Roger Trencavel, Vikonti i Karkasonës .

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e kryebashkiakëve të njëpasnjëshëm të Aigues-Vives [3]

 

Bashkiakët nga shekulli i XVII-të deri në 1929
From To Name
1610 Pierre Durand
1629 Guandalgues
1680 Poudoum
1715 Charle Pierson
1732 Jacques Souleze
1734 Charles Turcy
1736 Antoine Linieres
1738 Jean Souleze
1745 Brousses
1755 Jean Brousses
1758 Brel
1792 1793 Marc Roquefere
1793 1795 Claude Gouiric
1795 1821 Marc Roquefere
1821 1821 Barthélémy Bedon
1821 1826 Jacques Pages
1826 1831 Guillaume Amouroux
1831 1835 Jean Gaches
1835 1843 Guillaume Amouroux
1843 1846 Guillaume Amouroux (nephew)
1848 1864 Jean Gaches
1864 1870 François Gaches
1870 1874 Joseph Cabrol
1874 1880 François Gaches
1880 1892 Bernard Pages
1892 1900 Célestin Luc
1900 1929 Eugène Ressier
Kryetarët e bashkisë nga viti 1929
Nga te Emri Partia
1929 1944 Maurice Gleizes
1944 1946 Emile Bonnafous
1946 1959 Paul Caveriviere
1959 1965 Georges Marc
1965 1977 Jean-Pascal Andure
1977 1981 Jean-Paul Combes
1981 1989 Gabriel Chevalier PS
1989 2001 Jean-Pascal Andure FN
2001 2020 Jean-Louis Cassignol DVD
2020 2026 Jean-Pierre Oms

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968518—    
1975514−0.8%
1982480−6.6%
1990464−3.3%
1999481+3.7%
2007504+4.8%
2012527+4.6%
2017584+10.8%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vreshtaria : Minervois AOC, Coteaux de peyriac, [4] dhe Languedoc AOC. Territori i saj është i mbjellë me ullinj, mollë dhe oriz .

Kultura dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trashëgimia qytetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka një sërë ndërtesash dhe strukturash të regjistruara si monumente historike:

 • Një fabrikë pllakash (1835)
 • Bodrumi i Verës së Kooperativës (1937)
 • Distileria e verës (1889)
 • Tokë me mbetje arkeologjike në varrezat e Pataranit
 • Memoriali i Luftës në Route de Badens (shekulli i XX-të)
Të tjera vende interesi

Étang de Marseillette (Pellgu Marseillette) është ngjitur me fshatin Ujërat e Gjalla, por u tha në shekullin e XIX-të. Kjo gropë prej rreth 2000 hektarësh ujitet nga lumi Aude . Toka është e mbuluar me kultura kryesisht vreshta dhe pemishte mollësh. Zona e pellgut të tharë të Marseillette është ngjitur me shtëpitë e Ujërave të Gjalla.

 • Një kullë madhështore e shekullit të 13-të pranë kishës.
 • Ura natyrore e Shën Gjonit.

Trashëgimia fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka një objekt fetar që është regjistruar si monument historik:

 • Kisha e Shën Aleksandrit (1530) ka një kullë që është monument historik i regjistruar, një chevet gotik dhe një kullë ngjitur me kishën (e cila shërben si një kambanore dhe kambana e së cilës daton në 1562).
 • Nën portikun e kishës mund të shihet një stelë në trajtë disku.
 • Varreza përmban 2 stele varrimi (mesjeta)

Jeta lokale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1902, falë kryetarit të bashkisë, Eugene Ressier, Ujërat e Gjalla u bë një fshat i elektrifikuar. STMF ( Société Méridionale de Transport de Force ), e cila u themelua në vitin 1900 nga Joachim Estrade, instaloi energjinë elektrike në fshat.

Festimet dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo vit, të shtunën e dytë të tetorit, mbahet festivali "Cavinades", ku prodhuesit e verës ofrojnë shije të verës së tyre - të bardhë, roze ose të kuqe nga vendi i verërave Coteaux de Peyriac dhe Minervois .

Të nesërmen e kësaj dite ka edhe një festë për mollët, verën dhe orizin.

 1. ^ Inhabitants of Aude (in frëngjisht)
 2. ^ IGN Map on Géoportail
 3. ^ List of Mayors of France
 4. ^ Wine Appellation (AOC). See "Coteaux de peyriac" in the French Wikipedia