Akademia Austriake e Shkencave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Austrian Academy of Sciences
Österreichische Akademie der Wissenschaften

Austrian Academy of Sciences
Agency overview
Formuar1847; 176 vite më parë (1847)
LlojiNational academy
JuridiksioniAustria
Selitë qendroreVienna, Austria
Stampa:WikidataCoord
Agencia executives
Faqja e internetitwww.oeaw.ac.at

Akademia Austriake e Shkencave ( gjermanisht: Österreichische Akademie der Wissenschaften; ÖAW ) është një person juridik nën mbrojtjen e veçantë të Republikës së Austrisë. Sipas statutit të Akademisë, misioni i saj është të promovojë shkencat dhe shkencat humane në çdo aspekt dhe në çdo fushë, veçanërisht në kërkimin themelor.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1713, Gottfried Wilhelm Leibniz sugjeroi krijimin e një Akademi, të frymëzuar nga Shoqëria Mbretërore dhe Akademia Franceze e Shkencave . "Kaiserliche Akademie der Wissenschaften in Wien" u krijua më në fund nga Patenta Perandorake më 14 maj 1847. Akademia shpejt filloi kërkime të gjera. Në shkencat humane, akademia filloi me kërkimin dhe botimin e burimeve të rëndësishme historike të Austrisë. Kërkimet në shkencat natyrore mbuluan gjithashtu një larmi temash.

Ligji federal i vitit 1921 garantonte bazën ligjore të akademisë në Republikën e Parë Austriake të sapothemeluar. Nga mesi i viteve 1960 e në vazhdim u bë institucioni lider në vend në fushën e kërkimit bazë jouniversitar.

Akademia është gjithashtu një shoqëri e ditur dhe anëtarët e saj të kaluar kanë përfshirë Theodor Billroth, Ludwig Boltzmann, Christian Doppler, Anton Eiselsberg, Otto Hittmair, Paul Kretschmer, Hans Horst Meyer, Albert Anton von Muchar , Julius von Schlosser, Roland Scholl . dhe fituesit e çmimit Nobel Julius Wagner-Jauregg, Victor Francis Hess, Erwin Schrödinger dhe Konrad Lorenz . Anton Zeilinger, paraardhësi i presidentit aktual të akademisë, është laureat i çmimit Nobel në fizikë 2022. [1]

Objektet kërkimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia operon 25 institute kërkimore. Në vitin 2012, një riorganizim nxiti dhënien e jashtme të instituteve të ndryshme në universitete si dhe shkrirjet. Institutet e akademisë janë të ndara në dy ndarje kryesore, një për matematikën dhe shkencat natyrore ( mathematisch-naturwissenschaftliche Klasse ) dhe një për shkencat humane dhe shoqërore ( philosophisch-historische Klasse ).

Në fushën e shkencave humane ekzistojnë Instituti për Studimin e Kulturës së Lashtë, i cili është i njohur për analizën e rezultateve të gërmimeve në Carnuntum dhe Efesos, Instituti për Kërkimet Ndërdisiplinore të Maleve, me fokus montologjinë, Instituti i Studimeve të Kulturës dhe Teatri. Historia, dhe Instituti i Demografisë së Vjenës, ndër të tjera.

Akademia kryen kërkime socio-kulturore në Himalajet që flasin tibetianisht, Tibet dhe Azinë Qendrore. [2] [3] [4]

Objektet që fokusohen në shkencat natyrore përfshijnë Institutin e Bioteknologjisë Molekulare (i cili operohet në bashkëpunim me Boehringer Ingelheim ), Institutin Gregor Mendel, Institutin e Biologjisë Molekulare, Salzburg, Institutin Johann Radon për Matematikë Llogaritëse dhe të Aplikuara (RICAM), Linz, Qendra Kërkimore për Mjekësinë Molekulare, Instituti i Shkencës së Materialeve Erich Schmid, Instituti për Optikë Kuantike dhe Informacion Kuantik, Instituti i Kërkimeve Akustike, Instituti i Kërkimeve Hapësinore dhe Instituti për Fizikën e Energjisë së Lartë (HEPHY), Vjenë .

Galeria e Kërkimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë mandatit të tij si president i akademisë (1991–2003), Werner Welzig inicioi krijimin e Galerie der Forschung (anglisht: Galeria e Kërkimeve). [5] Në vitin 2005 Galeria organizoi eventin e saj pilot "Mapping controversies: rasti i ushqimit të modifikuar gjenetikisht", [6] i cili u vu në skenë në Alte Aula në Vjenë.

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëpërmjet shtypit të saj të shtypit të Akademisë Austriake të Shkencave, akademia boton Botët Mesjetare: Studime Krahasuese dhe Ndërdisiplinore, një revistë akademike me akses të hapur çdo dy vjet , e rishikuar nga kolegët, që mbulon studimet mesjetare . Publikime të tjera janë Corpus Scriptorum Ecclesiasticorum Latinorum dhe eco.mont – Gazeta mbi Kërkimin dhe Menaxhimin e Zonave Malore të Mbrojtura . Gjithashtu Memorandume të Akademisë së Dijes. Klasa e shkencave matematikore dhe natyrore (Denkschriften der Akademie der Wissenschaften), e cila u themelua në 1850. [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Anton Zeilinger: Nobel Prize Winner in Physics". Austrian Academy of Sciences. Marrë më 3 jan 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Interaction in the Himalayas and Central Asia: Process of Transfer, Translation and Transformation in Art, Archaeology, Religion and Polity. ÖAW. 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "ISA Regional Group Tibet, Mongolia, Central Asia and Tibetan-speaking Himalaya Regions". www.oeaw.ac.at. Marrë më 2023-08-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Book on Cultural Flows in Western Himalaya". asia-europe.uni-heidelberg.de. 3 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2023. Marrë më 9 prill 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Press release of the Austrian Academy of Sciences" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 maj 2011. Marrë më 24 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Announcement of the event on the website of the European Commission" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 mars 2007. Marrë më 24 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Zobodat – Literatur Serien". www.zobodat.at. Marrë më 9 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]