Jump to content

Akademia ushtarake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akademia ushtarake është një institucion arsimor i cili përgatit kandidatët për shërbim në trupën e oficerëve. Zakonisht ofron arsim në një mjedis ushtarak, dhe përkufizimi i saktë varet nga vendi përkatës.

Ekzistojnë tre lloje kryesore të akademive ushtarake:

  • Akademitë ushtarake parauniversitare që japin kualifikime akademike,
  • Akademitë ushtarake të nivelit universitar që japin kualifikime të nivelit bachelor dhe
  • Institucionet arsimore që përgatisin kadetët e oficerëve për t'u inkuadruar në shërbimet e armatosura të shtetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademitë e para ushtarake u krijuan në shekullin XVIII për t'u siguruar oficerëve të ardhshëm për trupat teknikisht të specializuara, si inxhinierët ushtarakë dhe artileria, me trajnime shkencore.

Akademia Ushtarake Italiane u përurua në Torino më 1 janar 1678 si Akademia Mbretërore e Savojës, duke e bërë atë akademinë më të vjetër ushtarake që ekziston. [1] Akademia Detare Mbretërore Daneze u krijua në vitin 1701. [2] Akademia Ushtarake Mbretërore, Woolwich u krijua në vitin 1741, pas një fillimi të rremë në vitin 1720 për shkak të mungesës së fondeve, [3] si akademia më e hershme ushtarake në Britani. Qëllimi i tij fillestar ishte të trajnonte kadetët që hynin në Artilerinë Mbretërore dhe Inxhinierët Mbretërorë. Në Francë, École Royale du Génie në Mézières u themelua në vitin 1748, e ndjekur nga një akademi joteknike në vitin 1751, École Royale Militaire duke ofruar një arsim të përgjithshëm ushtarak për fisnikërinë. Akademitë ushtarake franceze u kopjuan gjerësisht në Prusi, Austri, Rusi. Akademia Ushtarake Norvegjeze në Oslo, përgatit oficerë të Ushtrisë Norvegjeze. Akademia është themeluar në vitin 1750 dhe është institucioni më i vjetër për arsimin e lartë në Norvegji.

Nga fundi i shekullit, nën shtytjen e Luftërave Napoleonike dhe tendosjes që u vunë më pas ushtritë e Evropës, në shumicën e kombeve luftarake u ngritën akademi ushtarake për trajnimin e oficerëve të ushtrisë. Këto shkolla ushtarake kishin dy funksione: të jepnin udhëzime për oficerët në shërbim në funksionet e shtabit, oficerit efikas dhe të rinjtë e shkollës para se të merrnin komisionin e oficerëve. [4] Kriegsakademie në Prusi u themelua në vitin 1801 dhe École spéciale militaire de Saint-Cyr u krijua me urdhër të Napoleon Bonaparte në vitin 1802 si një zëvendësim për École Royale Militaire të Regjimit të lashtë (institucioni nga i cili kishte diplomuar edhe vetë Napoleoni).

Kolegji Mbretëror Ushtarak, Sandhurst, në Angli ishte ideja e John Le Marchant në vitin 1801, i cili krijoi shkolla për udhëzimin ushtarak të oficerëve në High Wycombe dhe Great Marlow, me një grant prej 30,000 £ nga Parlamenti. Dy departamentet origjinale u kombinuan më vonë dhe u zhvendosën në Sandhurst.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Military Academy History and traditions". www.esercito.difesa.it. Marrë më 2021-08-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Royal Danish Naval Academy". Royal Danish Defence College (në danisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 7 janar 2016.
  3. ^ "Woolwich History". Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Richard A Harmon. "Perspectives in the History of Military Education and Professionalism" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)