Albi Alla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Albi Alla
Të dhënat vetjake
Datëlindja1 shkurt 1993
VendlindjaPogradec, Shqipëri
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Larissa F.C.
Numri6
Karriera me të rinjtë
2009–2013Ergotelis F.C.
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2015Ergotelis F.C.8(0)
2013–2014Fokikos A.C. (huazim)23(0)
2014–2015Panachaiki F.C. (huazim)28(0)
2015–2016KF Skënderbeu0(0)
2016KF Bylis (huazim)16(0)
2016–2017FK Kukësi30(0)
2017–Larissa F.C.0(0)
Karriera ndërkombëtare
2017–Shqipëria1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Albi Alla (lindi më 1 shkurt 1993) është futbollist shqiptarë i cili luan si mbrojtës në klubin shqiptar Kukësi dhe në kombëtaren shqiptare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albi lindi në Pogradec dhe u zhvendos në Greqi së bashku me familjen e tij kur ishte 3 vjeç.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ergotelis dhe huazimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albi filloi karrierën e tij në skuadrat rinore të Ergotelis dhe nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale më 28 janar 2013.[2]

Më 24 gusht 2013, ai shkoi si huazim në Fokikos dhe luajti për herë të parë plotë 120 minuta kundër Acharnaikos më 15 shtator 2013.[3]

Më 7 gusht 2014, ai nënshkroi kontratë me Panachaiki,[4] prapë si huazim nga Ergotelis.[5] Më 7 qershor 2015, Alexis Kougias vendosi ta lirojë Albin dhe ta rikthejë si lojtarë i Ergotelis.[6] Albi ka luajtur gjithsej 33 ndeshje për Panachaikin dhe ka shënuar një golë kundër Paniliakosit në një ndeshje për vendin e parë në Kupën Greke.[7]

KF Skënderbeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albi nënshkroi kontratë dy vite e gjysmë me kampionin e Kategorisë Superiore KF Skënderbeu.[8] Albi u lirua nga kontrata me KF Skënderbeu në verë të vitit 2016.[9]

KF Bylis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi nënshkroi kontratë me KF Skënderbeu, ai luajti në klubin KF Bylis si huazim deri në fund të sezonit.[10]

FK Kukësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albi luajti për herë të parë për FK Kukësi kundër KF Skënderbeu më 24 gusht 2016. Ku Kukësi fitoi 3-1, Albi e fitoi trofenë për herë të parë në karrierën e tij.[11]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të dëmtimit të Mërgim Mavrajt dhe pezullimit të Berat Gjimshitit, trajneri Gianni De Biasi ftoi Allën si zëvëndësuesin e tyre për ndeshjen kualifikuese kundër Italisë më 24 mars 2017 dhe miqësoren kundër Bosnja dhe Hercegovinës katër ditë më pas.[12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Albi Alla firmos me klubin e ri, e prezantojnë si futbollist grek Panorama Sport "Alla është grek pasi familja e tij është shpërngulur në Greqi kur ai ishte vetëm 3 vjeç."
 2. ^ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΙ ΜΠΟΥΡΣΕΛΗΣ, ΑΛΑ ΚΑΙ ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ (Greek)" (në greqisht). Ergotelis F.C. 28 janar 2013.
 3. ^ "ΦΩΚΙΚΌΣ VS. ΑΧΑΡΝΑΪΚΌΣ 2 - 1 (Greek)" (në anglisht). soccerway.com. 15 shtator 2013.
 4. ^ "Υπέγραψε ο Άλμπι (Greek)" (në greqisht). flnews.gr. 7 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 9 gusht 2017.
 5. ^ "Άλμπι Άλλα: "Έχω αγαπήσει την Παναχαϊκή και μου αρέσει η ιδέα να μείνω στην Πάτρα!" (Greek)" (në greqisht). sportgame.gr. 7 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 9 gusht 2017.
 6. ^ "Τέλος ο Άλμπι! (Greek)" (në greqisht). sportgame.com. 7 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 9 gusht 2017.
 7. ^ "Παναχαϊκή-Πανηλειακός 3-0" (në greqisht). onsports.com. 28 gusht 2014.
 8. ^ "Albi Alla firmos me Skënderbeun". minuta90.com. 24 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2017. Marrë më 9 gusht 2017.
 9. ^ "Albi Alla, afrimi i rradhës te Kukësi (Albanian)". supersport.al. 18 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2017. Marrë më 9 gusht 2017.
 10. ^ "James mbyll merkaton e Skënderbeut ! (Albanian)". KF Skënderbeu. 2 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 9 gusht 2017.
 11. ^ "Kukësi fiton Superkupën e Shqipërisë". supersport.al. 24 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 9 gusht 2017.
 12. ^ "DE BIAZI SHPALL LISTËN PËR ITALINË DHE BOSNJEN". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 20 mars 2017. Marrë më 6 nëntor 2019.