Alessio Cerci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alessio Cerci

Cerci duke luajtur me Torino në 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlessio Cerci
Datëlindja (1987-07-23) 23 korrik 1987 (36 vjeç)
VendlindjaVelletri, Itali
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Ankaragücü
Numri20
Karriera me të rinjtë
2002–2006Roma
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2010Roma13(0)
2006–2007Brescia (huazim)21(0)
2007–2008Pisa (huazim)26(10)
2008–2009Atalanta (huazim)13(0)
2010–2012Fiorentina47(12)
2012–2014Torino71(21)
2014–2017Atlético Madrid7(0)
2015–2016Milan (huazim)29(1)
2016Genoa (huazim)11(4)
2017–2018Verona24(3)
2018–Ankaragücü6(1)
Karriera ndërkombëtare
2003Italia U166(2)
2003–2004Italia U179(3)
2004Italia U183(1)
2004–2006Italia U199(1)
2005–2006Italia U202(1)
2007–2009Italia U216(1)
2013–2014Italia14(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21 nëntor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 6 janar 2016

Alessio Cerci (lindur më 23 korrik 1987) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor anësor për klubin turk Ankaragücü.

Ai filloi karrierën si profesionist me Romën, duke luajtur katër ndeshje për ekipin e parë para se të shpenzonte disa periudha si i huazuar tek Brescia, Pisa dhe Atalanta. Rikthehet në Romë në vitin 2009, ku luajti shumë pak nën drejtimin e trajnerit Claudio Ranieri dhe u shit tek Fiorentina në gusht 2010. Pas dy sezonesh në Firence, transferohet tek Torino në qershor 2012.[1] Në shtator 2014, shitet tek Atlético Madrid në Spanjë ku qëndroi pak para se të rikthehet në Itali të luante tek Milan si huazim.

Në nivel ndërkombëtar, Cerci ka përfaqsuar Italinë e moshave nga u-16 e deri tek u-21. Debutimin me ekipin e madh e kreu në mars 2013 në miqesoren kundër Brazilit.[2] Pas kësaj, thirret për të luajtur në Kupën e Konfederatave 2013 (ku fitoi një medalje bronzi) dhe një vit më vonë në Kupën e Botës 2014.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Torino and Italy given reason to smile by second coming of Alessio Cerci" [Torino dhe Italia kanë arsye për të buzëqeshur nga kthimi i dytë i Alessio Cercit] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 19 mars 2014.
  2. ^ "Alessio Cerci and Mattia De Sciglio given debut call-ups for Italy" [Alessio Cerci dhe Mattia De Sciglio marrin ftesat e para për Italinë] (në anglisht). sbnation.com. Marrë më 19 mars 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]