Claudio Ranieri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Claudio Ranieri
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1951-10-20) 20 tetor 1951 (72 vjeç)
VendlindjaRomë, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1973–1975Roma
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1972–1974Roma6(0)
1974–1982Catanzaro225(8)
1982–1984Catania92(1)
1984–1986Palermo40(0)
Gjithsej363(9)
Skuadra të menaxhuara
1986-1987Vigor Lamezia
1987–1988Campania Puteolana
1988–1991Cagliari
1991–1993Napoli
1993–1997Fiorentina
1997–1999Valencia
1999–2000Atlético Madrid
2000–2004Chelsea
2004–2005Valencia
2007Parma
2007–2009Juventus
2009–2011Roma
2011–2012Internazionale
2012–2014Monaco
2014Greqia
2015–2017Leicester City
2017–2018Nantes
2018–2019Fulham
2019–Roma
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Claudio Ranieri është një trajner futbolli dhe një ish futbollist italian, në rolin e mbrojtësit. Si trajner ka drejtuar ekipe të rëndësishme në kampionatin italian, anglez, spanjoll dhe atë francez duke mos humbur asnjë ndeshje derbi.[1][2]

Karriera si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ranieri fillimisht nënshkroi për skuadrën italiane A.S. Roma si një lojtar futbolli profesionist , po ashtu gjatë dy sezoneve me skuadrën beri vetëm gjastë paraqitje. Ai gjithashtu beri dhe një huazim një mujor për Sirakuzën. Ai shpenzoi një pjesë të madhe te karrierës së tij si lojtar i Catanzaro-s (1974–1982), Catania-s (1982–1984) e Palermo-s (1984–1986). Ai ishte gjithashtu i pranishëm ne katër ngritje promocionimi ( dy me Catanzaron edhe një me secilën - Catania-n dhe Palermo-n)

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapat e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përvojat jashtë Italisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juventus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monaco në Francë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja greke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ranieri u punësua si trajneri i kombëtares greke pas largimit të Fernando Santos pas përfundimit të Kupës së Botës 2018; ai firmosi një kontratë për dy vite me vlerë 1.6 milion €.[3][4]

Fulham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 nëntor 2018, Ranieri u punësua si trajneri i ri i Fulham, duke zëvëndësuar Slaviša Jokanović.[5] Dhjetë ditë më pas, në ndeshjen e tij të parë si trajneri i ri i klubit, ai udhëhoqi Fulhamin drejt një fitoreje dramatike 3–2 kundër Southampton, duke i dhënë fundit rekordit negativ pa fitore të ekipit që nga 22 shtatori.[6] Ranieri u shkarkua nga posti më 28 shkurt dhe u zëvëndësua nga ndihmësi i tij Scott Parker; ai fitoi vetëm 3 nga 17 ndeshjet në kampionat që drejtoi.[7]

Rikthimi te Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 mars 2019, Ranieri u rikthye te Roma pas tetë vitesh. Ai firmosi një kontratë deri në fund të sezonit 2018–19 me një mundësi rinovimi edhe për një sezon tjetër.[8] Në rikthimin e tij si trajner i Romës, ekipi mposhti Empolin 2–1 në takimin e vlefshëm për javën e 27të të Serie A.[9]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2015 - Leicester city Premier league

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ranieri është i pamposhtur në derbit e fundit në Serinë A" (në italisht). tuttomercatoweb.com. 11 janar 2012. Marrë më 17 janar 2015.
  2. ^ "Ranieri: «Jeta ime është e tëra një derbi»" (në italisht). corriere.it. 11 janar 2012. Marrë më 17 janar 2014.
  3. ^ "Klaudio Ranieri, trajneri ri i Greqisë". Gazeta Tema. 25 korrik 2014. Marrë më 12 mars 2019.
  4. ^ "Ranieri trajner i Greqisë". Gazeta Express. 25 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 12 mars 2019.
  5. ^ "Zyrtare: Ranieri bëhet trajner i ekipit të madh të Premierligës". Gazeta Blic. 14 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 10 mars 2019.
  6. ^ Amy Lawrence (24 nëntor 2018). "Claudio Ranieri has instant Fulham impact as Mitrovic sinks Southampton" [Claudio Ranieri ka ndikim të menjëhershëm me Mitrovic që mbyt Southampton] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 2 mars 2018.
  7. ^ "Shkarkohet Ranieri, ish mesfushori bëhet trajner i Fulham". Indeksi Online. 28 shkurt 2019. Marrë më 10 mars 2019.
  8. ^ "Zyrtare: Ranieri trajner i Romës deri në fund të sezonit". Sport Ekspres. 8 mars 2019. Marrë më 10 mars 2019.
  9. ^ "VIDEO/ Roma buzëqesh me Ranierin, trajneri i ri debuton me fitore ndaj… Veselit". Panorama Sport. 11 mars 2019. Marrë më 12 mars 2019.