Amarkord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


AMARKORD
Arkivi i filmit
Titulli shqip Amarkord
Origjinali Amarcord
Vendi i prodhimit italo/francez
Viti i prodhimit 1973
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 127 Min.
Gjuha origjinale italisht/greqisht
Ekipi realizues
Regjia Federico Fellini
Prodhuesi i filmit: Franco Cristaldi
Aktorë kryesorë
Pupella Maggio
Bruno Zanin
Armando Brancia
Ciccio Ingrassia
Aktorët tjerë
Nando Orfei


Amarkord është një filëm artisti i metrazhit të gjatë dhe i prodhuar si bashkëpunim italiano-francezë. Filmi është xhiruar në vitin 1974 dhe ka fituar Çmimin Oskar në kategorin e filmave të huaj.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Federico Fellini ndërthur histori të ndryshme, kujtime të fëmijërisë së tij, në Riminin e viteve 30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]