Amit Shah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amit Shah
Shahu në 2023
Ministër i Brëndshëm
Titullar
Në detyrë
30 maj 2019 (2019-05-30)
Presidenti
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngaRajnath Singh
Ministër i Bashkëpunimit
Titullar
Në detyrë
2021 korrik 07 (07-07-2021)
Presidenti
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngathemelimi i postit
Kryetar i Aleancës Kombëtare Demokratike
Titullar
Në detyrë
2014 korrik 09 (09-07-2014)
Paraprirë ngaL. K. Advani
Të dhëna vetjake
U lind më
Amit Anil Chandra Shah

(1964-10-22) 22 tetor 1964 (59 vjeç)[1]
Bombei, Maharashtra, Indi (tani Mumbai)
Partia politike Partia Bharatiya Janata
Lidhjet e tjera
politike
Aleanca Kombëtare Demokratike
Bashkëshortja/et
Sonal Shah
(m. 1987)
FëmijëtJay Shah
VendbanimiNju Delhi, Delhi, Indi
ShkollimiUniversiteti i Guxharatit
(BSc)
ProfesioniPolitikan
Faqja në rrjetwww.amitshah.co.in

Amit Anil Chandra Shah (lindur më 22 tetor 1964) është një politikan indian i cili aktualisht shërben si Ministri i 31-të i Punëve të Brendshme që nga viti 2019 dhe Ministri i parë i Bashkëpunimit i Indisë që nga viti 2021. Ai shërbeu si Presidenti i 10-të i Partisë Bharatiya Janata (BJP) nga 2014 deri në 2020. Ai ka shërbyer gjithashtu si kryetar i Aleancës Kombëtare Demokratike (NDA) që nga viti 2014. Ai u zgjodh në dhomën e ulët të Parlamentit, Lok Sabha, në zgjedhjet e përgjithshme indiane 2019 nga rrethi i Gandhinagarit . Më herët, ai ishte zgjedhur si anëtar i dhomës së lartë të Parlamentit, Raxhja Sabha, nga Guxharati nga 2017 deri në 2019.

Një kryestrateg i BJP, ai është një ndihmës i ngushtë i Narendra Modit . [2] [3] Ai ishte gjithashtu anëtar i Asamblesë Legjislative të Guxharatit nga Naranpura nga 2012 në 2017 dhe Sarkhexhi nga 1997 në 2012 dhe Ministër i Shtetit në ministrinë Modit në Guxharat nga 2002 deri në 2012. Gjatë ditëve të tij të kolegjit, Shahu ishte anëtar i Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishadit (ABVP), krahu studentor i Rashtriya Swayamsevak Sanghut (RSS). Në moshën 18 vjeçare, ai siguroi një pozicion në ABVP dhe iu bashkua BJP-së në 1987.

Në 2017, ai u vlerësua pjesërisht për fitoret e partisë në Uttar Pradesh, Uttarakhand, Gujarat [4] dhe Manipur, por aleanca Akali -BJP humbi pushtetin në zgjedhjet më të mëdha në Punjab . [5] Në vitin 2018, partia humbi pushtetin në shtetet e Chhattisgarh, Rajasthan dhe Madhya Pradesh . Një vit më vonë, BJP fitoi 303 vende për të marrë një shumicë në zgjedhjet e përgjithshme indiane 2019 nën udhëheqjen e Shahut. [6]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura IE_2014_prepares
  2. ^ "Amit Shah: BJP's 'Chanakya' who delivered Modi Wave 2.0". The Times of India. 23 maj 2019. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Amit Shah: BJP's Chanakya who strategised and delivered Modi wave 2.0". India Today. 23 maj 2019. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ The Hindu Net Desk (18 dhjetor 2017). "Gujarat Assembly election results: Counting ends as BJP closes out Gujarat with 99 seats; Congress claims 77". The Hindu. ISSN 0971-751X. Marrë më 27 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Punjab Election Result 2017: Congress' Amarinder Singh Defeats Akali Dal-BJP, AAP – Highlights". NDTV.com. Marrë më 27 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Amit Shah in new role after being most successful BJP chief". The Economic Times. 30 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2019. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)