Rajnath Singh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajnath Singh
Singh në Gusht 2022
Ministër i Mbrojtjes
Titullar
Në detyrë
30 Maj 2019
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngaNirmala Sitharaman
Ministri i Brëndshëm
Në detyrë
26 Maj 2014 – 30 Maj 2019
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngaSushilkumar Shinde
Pasuar ngaAmit Shah
Ministri i Bujqësisë
Në detyrë
24 Maj 2003 – 22 Maj 2004
KryeministriAtal Bihari Vajpayee
Paraprirë ngaAjit Singh
Pasuar ngaSharad Pawar
Të dhëna vetjake
U lind më (1951-07-10) 10 korrik 1951 (72 vjeç)
Bhabhaura, Uttar Pradesh, Indi
Partia politikePartia Bharatiya Janata
Lidhjet e tjera
politike
Bharatiya Jana Sangh (Para 1977)
Bashkëshortja/et
Savitri Singh
(m. 1971)
Fëmijët3 (përfshirë Pankaj Singh)
ShkollimiUniversiteti iGorakhpurit (MasterFizikë)
Punësimi
  • Politikan
  • lektor
Faqja në rrjetwww.rajnathsingh.in

Rajnath SinghShqip: Raxhnath Singh; i lindur më 10 korrik 1951) është një politikan dhe pedagog indian që aktualisht shërben si Ministri i 29-të i Mbrojtjes i Indisë që nga viti 2019. Ai është aktualisht nënkryetari i Dhomës, Lok Sabha që nga viti 2014. Ai ishte Presidenti i 8-të i Partisë Bharatiya Janata nga 2005 në 2009 dhe përsëri nga 2013 në 2014. Ai është një udhëheqës veteran i BJP-së i cili filloi karrierën e tij si një swayamsevak në RSS. [1]

Singh ka shërbyer më parë si shefministri i 19-të i Uttar Pradesh nga 2000 deri në 2002 dhe një Ministër i Kabinetit për Transportin Rrugor dhe Autostrada në Qeverinë Vajpayee nga 1999 në 2000 dhe ministër i Bujqësisë nga 2003 deri në 2004. Ai ishte ministri i 30-të i Brendshëm në Ministrinë e Parë të Modit nga 2014 deri në 2019, dhe gjithashtu ishte i pari që shërbeu në pozicionin i lindur pas pavarësisë së vendit në 1947. [2] [3] Ai i ka shërbyer edhe partisë në shtetin Uttar Pradesh nga ku filloi karrierën e tij politike. [4] Ai ishte President i Bharatiya Janata Yuva Morcha nga 1988 deri në 1990. Ai ishte një anëtar i Asamblesë Legjislative të Uttar Pradesh nga Haidergarh-u dy herë, duke qenë Shefministër . [5] Ai ishte anëtar i Lok Sabha nga Lucknow që nga viti 2014 dhe Ghaziabad nga 2009 deri në 2014. Ai ishte gjithashtu anëtar i Rajya Sabha nga 2002 në 2008 dhe nga 1994 në 2001.

  1. ^ "Meet the men and women who will run India for the next 5 years – Ministry of utmost prowess". The Economic Times. Marrë më 19 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Shri Rajnath Singh | Ministry of Defence". www.mod.gov.in. Marrë më 18 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Rajnath Singh elected BJP president, vows to bring back party to power". www.indiatvnews.com (në anglisht). 23 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 18 shkurt 2021.
  4. ^ Jain, B. M. (15 shkurt 2021). The Geopsychology Theory of International Relations in the 21st Century: Escaping the Ignorance Trap (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 86. ISBN 978-1-4985-7360-3.
  5. ^ "Who is Rajnath Singh?". India Today. 23 janar 2013. Marrë më 28 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)