Jump to content

Atal Bihari Vajpayee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atal Bihari Vajpayee
Portreti zyrtar
10th Kryeministër i Indisë
Në detyrë
19 Mars 1998 – 22 Maj 2004
Presidenti
ZëvendësL. K. Advani (duke filluar nga viti 2002)
Paraprirë ngaInder Kumar Gujral
Pasuar ngaManmohan Singh
Në detyrë
16 May 1996 – 1 June 1996
PresidentiShankar Dayal Sharma
ZëvendëspresidentiK. R. Narayanan
Paraprirë ngaP. V. Narasimha Rao
Pasuar ngaH. D. Deve Gowda
Të dhëna vetjake
U lind më(1924-12-25)25 dhjetor 1924
Gwalior, Shteti i Gwaliorit, India Britanike (Madhya Pradesh i sotëm, Indi)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Nju Delhi, Delhi, Indi
Monumente për tëSadaiv Atal
Partia politikeBharatiya Janata Party (from 1980)
Lidhjet e tjera
politike
ShkollimiStampa:Indented plainlist
Profesioni
  • Poet
  • politikan
  • shkrimtar
Çmimet
Nënshkrimi
a. ^ At the time of graduation, both were affiliated with Agra University.

Atal Bihari Vajpayee (shqip: Atal Bihari Vaxhpaji; 25 dhjetor 1924 – 16 gusht 2018) ishte një politikan dhe poet indian që shërbeu për tre mandate si Kryeministri i 10-të i Indisë, së pari për një mandat prej 13 ditësh në vitin 1996, pastaj për një periudhë prej 13 muajsh nga 1998 deri në 1999, i ndjekur nga një mandat i plotë nga 1999 deri në 2004 . Vaxhpaji ishte një nga bashkëthemeluesit dhe një udhëheqës i lartë i BJP . Ai ishte anëtar i RSS, një organizatë vullnetare nacionaliste hindu . Ai ishte kryeministri i parë indian joanëtar i INC-së që shërbeu një mandat të plotë në detyrë. Ai ishte gjithashtu një poet dhe shkrimtar i njohur.

Gjatë mandatit të tij si kryeministër, India kreu testet bërthamore Pokhran-II në 1998. Vaxhpaji kërkoi të përmirësonte marrëdhëniet diplomatike me Pakistanin, duke udhëtuar në Lahore me autobus për t'u takuar me kryeministrin Nawaz Sharif. Pas Luftës së Kargilit me Pakistanin në vitin 1999, ai kërkoi të rivendoste marrëdhëniet përmes angazhimit me Presidentin Pervez Musharraf, duke e ftuar atë në Indi për një samit në Agra . Qeveria e Vaxhpajit paraqiti shumë reforma të brendshme ekonomike dhe infrastrukturore, duke përfshirë inkurajimin e sektorit privat dhe investimet e huaja, reduktimin e mbetjeve qeveritare, inkurajimin e kërkimit dhe zhvillimit dhe privatizimin e disa korporatave në pronësi të qeverisë. [1] Gjatë mandatit të tij, siguria e Indisë u kërcënua nga një numër incidentesh të dhunshme, duke përfshirë sulmin në Parlamentin Indian të vitit 2001 dhe trazirat e Guxharatit të vitit 2002, të cilat mendohet se përfundimisht shkaktuan humbjen e tij në zgjedhjet e përgjithshme të 2004-ës .

Administrata e Narendra Modit deklaroi në 2014 se ditëlindja e Vaxhpajit, 25 Dhjetori do të shënohej si Dita e Qeverisjes së Mirë . Në vitin 2015, atij iu dha nderi më i lartë civil i Indisë, Bharat Ratna, nga presidenti i Indisë, Pranab Mukherjee . Ai vdiq në vitin 2018 nga një sëmundje e lidhur me moshën.

  1. ^ "Vajpayee, the right man in the wrong party – 4  – New..." archive.is. 4 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2013. Marrë më 24 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)