Ana Mato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ana Mato Adrover (lindur ne Madrid me 24 shtator te 1959) është politikane spanjolle. Eshte e ish e shoqja e Gabriel Mato, poashtu politikan.

Zevendessekretare e pergjithshme e Partise Popullore përgjegjëse për organizimin e partisë dhe çështjet zgjedhore. Ajo u diplomua në Shkenca Politike dhe sociologji nga Universteti Complutense i Madridit.

Ajo është edhe profesershe tutore e UNED.

Ajo është e ndarë dhe ka tre fëmijë.

Biografia politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filloi udhëtimin e saj në politikën e lartë në Partisë Popullore1983, si Shef i Departamentit të Autonome E re Aleancës dhe Koordinator i Inter-Popullore, një post mbajti deri 1987 që e lejon shkojë dorë për dore me José María Aznar pasi u zgjodh President i juntës de Comunidades de Castilla y Leon1987, i cili u bë një këshilltar në kabinetin e tij . Ekipi i njerëzve të besueshëm të cilët formuan Aznar rreth në ato vite është e njohur si "Klanit të Valladolid. Në këtë fis i takonte udhëheqësit e PP si burri pastaj i tij-, Jezusi Sepulveda, Miguel Ángel Rodríguez (MAR), Miguel Ángel Cortés ose shërbeu më pas si Ministër për Arsimit, Pilar del Castillo, ndër të tjera.[1] Ai qëndroi në këtë post deri në janar 1991.

Më vonë, ai ishte zëdhënës i Grupit Parlamentar re në RTVE midis 1993 dhe 1996 dhe të Transportit dhe Telekomunikacionit në Legjislaturat V, VI dhe VII.

1991, pas zgjedhjeve të Komunitetit të Madridit autonomist të bëhet një deputet, një post që ai mbajti deri 1993, kur ai bëhet deputet kombëtare për të marrë vendin e tij në Kongresi i Deputetëvezgjedhjet e përgjithshme në spanjisht, 1993 nga Partisë Popullore. Që nga janari 1999 është një anëtar i Komitetit Kombëtar PP Ekzekutiv.

Nga janari 1999 deri 2004 ishte president i Komisionit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë e PP, dhe deri 2003 Koordinatori i pjesëmarrjes dhe veprimit të PP. Midis korrik 2003 dhe prill 2004 ishte planifikuar koordinator i Partisë Popullore. Ishte zëvendës kombëtar deri 2004, në të cilin u prezantua në Parlamenti Evropian zgjedhjet që, vitin e fituar europaralmentaria e tij sheshin nga Partisë Popullore Evropiane .

2008 zgjedhjet e përgjithshme renditet si numër 3 në Madridit Kreis nga Partia Popular.Obtuvo Medaljen e Meritës te Telekomunikacioneve.

Polemika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008 ajo ishte përfshirë në një polemike, kur ai tha në një intervistë në Point Radio për të 'fëmijët janë funksionalisht analfabete andaluziane ",ndërsa, në fjalët e tij, ata në La Rioja 'janë më të dijshëm "dhe ia atribuan këtë situatë, midis arsyeve të tjera, kryetari i [[] Andaluzi], [Chaves [Manuel ]]," ka bërë asgjë për edukimin e fëmijëve ". Më vonë ai e tërhoqi këtë deklaratë.[2]

Rasti Gürtel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2009 është i lidhur me Rasti Gürtel, i cili është duke hetuar një marrëdhënie midis punëdhënësit lidhur me të Partisë Popullore, Francisko Correa, dhe një seri të detyrës publike për këtë parti në ata që janë akuzuar për mitëmarrje dhe shkelje të besimit, në mesin e krime të tjera. Në mënyrë të veçantë, ajo akuzon burrin e saj dhe pastaj, Jezusi Sepulveda, atëherë kryetari i bashkisë së Pozuelo de Alarcón, që të pranojë një vlerë makine Jaguar mbi € 50,000. <[3] Edhe pse nga Luis Herrero, PP Deputeti në radio program flisni Në mëngjesin e Cope, në atë kohë ishte martesa të veçanta, me një lidhje të largët, vetëm e drejtë.[4]

Pas pas heqjen e pjesshme rreth një e treta e hetimit përmbledhje nga Gjykata e Lartë e Madridit (17.000 faqe për gati 60.000[5]), vërtetuar se komplot transferohet ndërmarrjes së gruas së Francisko Correa, një Swift Suzuki GT8, Ana Mato e vet. Pas publikimit këtë lajm, Jesús Sepúlveda mohon çdo përfshirje në operacion Ana Mato, siç thuhet në gazetën "El Mundo.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Artículo del diario El Confidencial
  2. ^ Actualidad.terra.es
  3. ^ Noticia del diario El Mundo
  4. ^ "Noticia del diario El Plural" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2010. Marrë më 1 dhjetor 2009.
  5. ^ Web de RTVE
  6. ^ Diario El Mundo

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ana Mato – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:BD