António Alberto Bastos Pimparel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beto

Beto me Portugalinë më 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntónio Alberto Bastos Pimparel[1]
Datëlindja1 maj 1982[1]
VendlindjaLisbona, Portugali
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Göztepe
Numri13
Karriera me të rinjtë
1992–1995Ponte Frielas
1995–2001Sporting CP
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2004Sporting CP B25(0)
2002–2004Sporting CP0(0)
2002–2003Casa Pia (huazim)38(0)
2004–2005Chaves0(0)
2005–2006F.C. Marco27(0)
2006–2009Leixões S.C.84(0)
2009–2012FC Porto12(0)
2011–2012CFR Cluj (huazim)27(0)
2012–2013S.C. Braga15(0)
2013Sevilla FC (huazim)14(0)
2013–2016Sevilla FC55(0)
2016–2017Sporting CP3(0)
2017–Göztepe S.K.50(0)
Karriera ndërkombëtare
2002–2004Portugalia U213(0)
2009–Portugalia16(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 24 December 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20 November 2018

António Alberto Bastos Pimparel (lindi më 1 maj 1982), i njohur si Beto, është futbollistë portugezë i cili luan si portier në klubin turk Göztepe S.K..

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beto u bashkua me Leixões për Liga de Hanro 2006-07. Në mars 2009, para se sezoni 2008-09 përfundoi, Beto pranoi të zhvendoset në FC Porto me një vlerë prej 750.000 euro.[2] Më 22 maj 2011, ai mbrojti një penallti në kupën finale, duke i dhënë kështu skuadrës fitore 6-2.[3]

Për sezonin 2011-12, Beto u huazua në klubin rumunë CFR Cluj.[4] Pasi u lirua nga Porto, ai vendosi të kthehej në vendin e tij dhe shënoi kontratë me S.C. Braga, por më vonë ai u transferua në klubin spanjoll Sevilla FC pasi Spardianët deshën ta forconin pozitën pas largimit të Diego LópezReal Madrid - huazimi ishte rregulluar deri në qershor, me mundësinë e një transferimi të përhershëm më pas.[5]

Për shkak lëndimit të Andrés Palop, Beto bëri debutimin e tij një ditë pas arritjes, në një ndeshje kundër Atlético Madrid në pjesën e parë të gjysmë-finales së Copa del Rey, me skuadrën duke luajtur tetë minutat e fundit me nëntë lojtarë.[6] Ndeshja e tij e parë në La Liga ishte më 3 shkurt 2013, në një fitore 2-1 kundër Rayo Vallecano.[7]

Ai bëri 43 paraqitje në të gjitha ndeshje në sezonin 2013-14, duke përfshirë dhjetë në UEFA Ligën Evropiane, ku ai shpëtoi dy penallti prej Óscar Cardozo dhe Rodrigo në finale kundër S.L. Benfica.[8]

Beto kaloi disa muaj në sezonin 2014-15, për shkak lëndimit: së pari në shpatullë pas përplasjes me lojtarin e Real Madrid Karim Benzema,[9] pastaj një sëmundje në këmbën e tij të majtë.[10] Pas përfundimit të sezonit si rezervë për Sergio Rico, ai u rikthye nga Emery për UEFA Superkupa 2015, duke performuar mirë në përgjithësi, por duke pranuar pesë gola në humbjen 4-5 ndaj FC Barcelona.[11]

Më 6 gusht 2016, Beto nënshkroi kontratë dy vjeçare me ish-skuadrën Sporting.[12] Ai bëri debutimin e tij më 13 tetor 2016, në moshën 34 vjeçare dhe pesë muaj, në ndeshjen kundër F.C. Famalicão për kupën portugeze; ai i'a dedikoi performancë babait të tij.[13]

Më 29 korrik 2017, menjëherë pasi shprehu dëshirën për të lënë Sporting në mënyrë që të ketë një shans më të mirë për zgjedhjen e 2018 FIFA Kupa e Botës,[14] Beto u bashkua me klubin turk Göztepe S.K. për një tarifë të pazbuluar.[15]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beto bëri debutimin e tij për Portugalinë më 10 qershor 2009, në një ndeshje miqësore 0-0 me Estoninë. Pas përfundimit të sezonit 2009-10 në fazën e 11-të të Porto, ai u emërua nga menaxheri Carlos Queiroz në një listë të përkohshme për 2010 FIFA Kupa e Botës,[16] duke e bërë shkurtimin përfundimtar për finalet në Afrikën e Jugut ku ai nuk e la stolin e zëvendësuesve. Ai ishte gjithashtu një pjesë e papërdorur e skuadrës në UEFA Euro 2012.

Beto u përzgjodh gjithashtu katër vjet më vonë për turneun në Brazil,[17] duke debutuar në garën më 22 qershor kundër Shteteve të Bashkuara në ndeshjen e dytë të grupit, pasi iniciatori Rui Patrício u lëndua në takimin e parë kundër |Gjermanisë.[18] Ai u emërua në skuadrën e përkohshme për 2017 FIFA Kupa e Konfederatave,[19] duke u zgjedhur gjithashtu për Kupën e Botës së vitit të ardhshëm.[20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Portugal" (PDF). FIFA. 20 mars 2018. fq. 7. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 janar 2019. Marrë më 29 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Beto humbled by Porto calling" (në anglisht). UEFA. 17 qershor 2009. Marrë më 22 prill 2010.
 3. ^ "Também o Jamor é o destino do FC Porto" [Jamor is FC Porto's destiny as well]. Público. 22 maj 2011. Marrë më 30 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Beto revine la CFR Cluj dupa Euro 2012?" [Beto returns to CFR Cluj after Euro 2012?]. Cluj Online. 28 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2015. Marrë më 30 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Beto, Sevillista hasta final de temporada" [Beto, Sevillista until end of season] (në spanjisht). Sevilla FC. 30 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2013. Marrë më 30 janar 2013.
 6. ^ "Once metros más cerca de la final" [Njëmbëdhjetë metra afër finales]. Marca. 31 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2013. Marrë më 4 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sevilla win again". ESPN FC. 3 shkurt 2013. Marrë më 4 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Spot-on Sevilla leave Benfica dreams in tatters". UEFA. 14 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Beto, tres meses de baja tras el choque con Benzema" [Beto, tre muaj jashtë pas përplasjes me Benzemën]. ABC. 6 shkurt 2015. Marrë më 4 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Beto y Barbosa se lesionan y dejan solo a Sergio Rico" [Beto dhe Barbosa vuajnë nga lëndimet dhe largohen vetëm nga Sergio Rico]. Marca. 2 prill 2015. Marrë më 4 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Pedro is Barcelona's UEFA Super Cup hero again" (në anglisht). UEFA. 11 gusht 2015. Marrë më 12 gusht 2015.
 12. ^ "Sporting CP chega a acordo com o guarda-redes Beto" [Sporting CP arrijnë një marrëveshje me Beton]. Sporting CP. 6 gusht 2016. Marrë më 6 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Em nome do pai. Beto estreia-se e dedica exibição" [Në emër të babait. Beto bën debutimin dhe i'a dedikon performancën]. Rádio Renascença. 13 tetor 2016. Marrë më 30 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Beto pressiona pelo Mundial" [Beto ngjitet në presion për Kupën e Botës]. Record. 26 korrik 2017. Marrë më 29 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "OFICIAL: Beto no Goztepe em definitivo" [Zyrtare: Beto përgjithmonë në Goztepe]. Mais Futebol. 29 korrik 2017. Marrë më 29 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Pepe në skuadrën e Portugalisë" (në anglisht). FIFA. 10 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2010. Marrë më 11 maj 2010.
 17. ^ "Paulo Bento announces Portugal's 23-man World Cup squad". PortuGOAL. 19 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2014. Marrë më 21 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Varela strikes to save Portugal" (në anglisht). FIFA. 23 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2014.
 19. ^ "Seleção: Renato Sanches e Éder de fora da Taça das Confederações" [Kombëtarja: Renato Sanches dhe Éder jashtë Kupës së Konfederatës]. Mais Futebol. 25 maj 2017. Marrë më 25 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Nearly half Portugal's Euro squad to miss World Cup" (në anglisht). Special Broadcasting Service. 17 maj 2018. Marrë më 17 maj 2018.