Antoni Lima Solà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toni Lima
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntoni Lima Solá
Datëlindja (1970-09-22) 22 shtator 1970 (53 vjeç)
VendlindjaGavà, Spanjë
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1990–1991Real Madrid B
1991–1992Español2(0)
1992–1995Palamós100(9)
1995–1996Poli Almería30(1)
1996–1997Murcia20(1)
1997–1998Poli Almería33(0)
1998–1999União Madeira7(0)
1999–2000Hospitalet30(1)
2000–2001Gavà24(0)
2001–2002Ionikos3(0)
2002–2004Gavà23(1)
2004–2006Palamós
2006–2008Ibiza-Eivissa
Karriera ndërkombëtare
1997–2009Andorra64(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Antoni "Toni" Lima Solá (lindur më 22 Shtator 1970Gavà, Privinca e Barlonës, Katalonjë) është një ish futbollist andorras i cili ka luajtur si qëndër mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një qëndrimi të shkurtër te Real Madrid Castilla, Lima kaloi te Español, ku luajti dy ndeshje në La Liga. Në vitin 1992, ai u rikthye te vendi i lindjes Katalonja duke shpenzuar tre sezone me Palamós CF in the divizionin e dytë, duke u rrëzuar në sezonin e fundit.

Pas një tjetër sezoni në nivelin e dytë, me CP Almerían, Lima luajti për pjesën e mbetur të karrierës së tij spanjolle në nivelin e tretë ose më poshtë. Ai gjithashtu pati dy eksperienca jashtë vendit; në vitin 1998, ai luajti me C.F. União, duke u paraqitur rregullisht në divizionin e dytë portugez ku skuadra ra. Tre vite më vonë, gjashtu pa pasur ndonjë ndikim. ai luajti me Ionikos F.C.elitën e futbollit grek.

Në vitin 2008, pasi u tërhoq te Societat Esportiva Eivissa-Ibiza në moshën 38 vjeçare, Lima u bë drejtori sportiv i klubit.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lima ka zhvilluar 64 paraqitje me Andorrën në një periudhë 12 vjeçare. Më 10 Qershor 2009, në ndeshjen e tij të fundit ndërkombëtare, një humbje 0–6 kundër Anglisë për kualifikueset e Kupës së Botës 2010Stadiumin Wembley, ai veshi fashën e kapitenit.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllai i vogël i Limës, Ildefonsi, është gjithashtu një futbollist dhe një mbrojtës. Ai e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij në divizionet e ulta spanjolle, dhe si ai ka luajtur në Greqi te Ionikos.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Griffiths, Frank (10 qershor 2009). "Andorra loses 6–0 to England but prevents ridicule". USA Today (në anglisht). Marrë më 6 maj 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]