Au/Ra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Au/Ra
Emri i lindjesJamie Lou Stenzel
Gjithashtu njohur siAu/Ra
Lindi (2002-05-15) 15 maj 2002 (22 vjeç)
Ibiza, Spanjë
Zhanret
 • pop alternative
 • elektropop
soliste
LabeliSony, Columbia, RCA
Websitehttps://www.heyitsaura.com/

Jamie Lou Stenzel (e lindur më 15 maj 2002), e njohur me emrin e saj të skenës si Au/Ra, është një këngëtare-kompozitore amerikano-gjermane. Stenzel nxori këngën single "Concrete Jungle" në 2016, i cili shumë shpejt fitoi 15 milionë luajtje në mbarë botën. Ajo fitoi famë në vitin 2018 me versionin CamelPhat të këngës së saj single "Panic Room" dhe u shfaq në bashkëpunim me DJ norvegjez Alan Walker për këngën "Darkside" në të njëjtin vit. Versioni origjinal është dëgjuar mbi 20 milionë herë në mbarë botën.[1] Au/Ra ka lindur në Ibiza, por që nga ajo kohë u rrit në St. John's, Antigua nga një familje muzikore. Babai i saj është producenti i njohur gjerman Torsten Stenzel.

Origjina e emrit të skenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i saj i skenës Au/Ra përbëhet nga dy elementë nga tabela periodike: Au është ari, një metal kalimtar me numër atomik 79, ndërsa Ra qëndron për radium, një metal alkalino-tokësor me numrin atomik 88. Sipas vlogut Unmasked të Alan Walker, 1 video e postuar në YouTube, Jamie ka deklaruar se ka tashmë disa artiste të quajtura "Aura", dhe kur ajo zgjodhi "Aura" si emrin e saj skenik, ajo vendosi për të vënë një vijë në mes të "Au" & "Ra".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luajtje të zgjatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Informacione
Outsiders
 • Lëshuar: 26 Tetor 2017
 • Produksioni: Loudmouth Music Limited
 • Formati: Shkarkim digjital
X Games
 • Lëshuar: 19 tetor 2018
 • Produksioni: Loudmouth Music Limited
 • Formati: Shkarkim digjital
Titulli Viti Pozicionet e tabelës së kulmit
NOR[2] GER[3] IRE[4] SWE[5]
"Darkside" (Alan Walker duke bashkëpunuar me Au/Ra dhe Tomine Harket) [6] 2018 1[7] 97 86[8] 11[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fold, The. "Alan Walker – Darkside feat. Au/Ra & Tomine Harket". Alanwalker.no. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2018. Marrë më 2018-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Discography Alan Walker". Norwegian Charts Portal. Hung Medien. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Discographie Alan Walker". German Charts Portal. Hung Medien. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Discography Alan Walker". Irish Charts Portal. Hung Medien. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Discography Alan Walker". Swedish Charts Portal. Hung Medien. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Darkside". Marrë më 2018-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "VG-lista – Topp 20 Single uke 31, 2018". VG-lista. Marrë më 3 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "IRMA – Irish Charts". Irish Recorded Music Association. Marrë më 11 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista". Sverigetopplistan. Marrë më 11 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)