Aziz Izet Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aziz Izet Pasha

Aziz Ezzat Pasha (arabisht: عزيز عزت باشا, 24 qershor 1869 – 12 prill 1961)[1] ishte një politikan egjiptian me prejardhje shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aziz Pasha lindi në Kajro në një familje me origjinë shqiptare,[2] Aziz Ezzat Pasha u shkollua në Kolegjin Jesus, Kembrixh dhe në Akademinë Ushtarake Mbretërore, Woolwich. Ai filloi karrierën e tij në oborrin e Hedive Isma'il Pashës dhe më pas u gradua zëvendësministër i punëve të jashtme. Pas dhënies së njëanshme të pavarësisë nga Mbretëria e Bashkuar për Egjiptin në vitin 1922, ai u emërua si ministri i parë i Egjiptit, fuqiplotë në Gjykatën e St. James, duke shërbyer për pesë vjet, nga viti 1923 deri në vitin 1928.[3] Ai shërbeu si Ministër i Jashtëm i Egjiptit nga 18 shkurt 1935 deri më 30 janar 1936.[4] [5]

Aziz Pasha ishte anëtar i Këshillit të Regjencës gjatë pakicës së mbretit Faruk I. Ai shërbeu si regjent nga 28 prilli 1936 deri më 29 korrik 1937, së bashku me Princin Muhamed Ali Tewfik dhe Sherif Sabri Pasha. Si i tillë, atij iu nda £E 15,000, një shumë e madhe në atë kohë.[6]

Aziz Pasha ishte shumë i përfshirë në klubin e famshëm sportiv egjiptian Al Ahly. Më 2 prill 1908, ai u bë presidenti i dytë i klubit. Ai ishte egjiptiani i parë që mbajti atë post dhe e mbajti atë deri më 16 prill 1914. [7] [8] Më vonë u bë President Nderi i klubit (1929-1941). [9]

Gruaja e dytë e Aziz Pashës, Behiye Yeghen Hanim, me të cilën ai u martua në vitin 1892, ishte mbesa e Khedive Isma'il Pashës nga ana e nënës së saj. Vajza e tyre Aysha Hanim (1893 - 1945) u martua në vitin 1912 (dhe më vonë u divorcua në vitin 1927) me Princin Muhamed Ali Hasan Pasha, një nip tjetër i Khedive Isma'il.[10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rizk, Yunan Labib (26 dhjetor 2002 – 1 janar 2003). "Silent diplomat speaks out". Al-Ahram Weekly. Al-Ahram: Boulaq (618). OCLC 179957756. Arkivuar nga origjinali më 2008-09-12. Marrë më 2008-07-26. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Aziz Ezzat Pasha". Rulers.org. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2008. Marrë më 2008-07-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Labib Rizk, Yunan (24–30 prill 2008). "Selection before election". Nr. 632. al-Ahram Weekly. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Former Heads of the Egyptian Mission to the UK since 1924". Ministry of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt. Arkivuar nga origjinali më 2009-10-05. Marrë më 2008-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Former Ministers of Egypt". Ministry of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt. Arkivuar nga origjinali më 2008-09-07. Marrë më 2008-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Foreign Ministers of Egypt". Rulers.org. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2008. Marrë më 2008-07-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rizk, Yunan Labib (27 janar – 2 shkurt 2005). "Royal help". Al-Ahram Weekly. Boulaq: Al-Ahram (727). OCLC 179957756. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2008. Marrë më 2008-07-26. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Ahly Club History". AhlyNews.com. 2004-08-19. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-30. Marrë më 2008-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Real Presidents of Al-Ahly" (në arabisht). Official Website of Al Ahly. Arkivuar nga origjinali më 2008-07-22. Marrë më 2008-07-26.
 9. ^ "Honorary Presidents of Al-Ahly" (në arabisht). Official Website of Al Ahly. Arkivuar nga origjinali më 2008-07-22. Marrë më 2008-07-26.
 10. ^ "Genealogy of Aziz Ezzat Pasha". Arkivuar nga origjinali më 2009-03-31. Marrë më 2008-07-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)