Barbare (film, 2022)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbare
Regjia ngaZach Cregger
Shkruar ngaZach Cregger
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaZach Kuperstein
MontazhiJoe Murphy
MuzikaAnna Drubich

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Studios[1]
Data e publikimit
 • 22 korrik 2022 (SDCC)
 • 9 shtator 2022 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
102 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$4–4.5 milion[2][3]
Fitimi$45.4 milion[4]

Barbare (titulli origjinal, në anglisht: Barbarian) është një film thriller horror amerikan i vitit 2022 [5] i shkruar dhe drejtuar nga Zach Cregger në shkrimin e tij të vetëm në ekran dhe debutimin regjisorial. Është prodhuar nga Arnon Milchan, Roy Lee, Raphael Margules dhe JD Lifshitz. Në film luajnë Georgina Campbel, Bill Skarsgård dhe Justin Long. Komploti sheh një grua që zbulon se shtëpia me qira që ajo kishte rezervuar është rezervuar aksidentalisht nga një burrë, duke mos ditur për një sekret të errët brenda banesës.

Barbare u shfaq premierë në San Diego Comic-Con më 22 korrik 2022 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 9 shtator 2022, nga 20th Century Studios. Filmi mori vlerësime kryesisht pozitive, me vlerësime për skenarin dhe regjinë e Cregger-it, si dhe për interpretimet e aktorëve. Filmi fitoi mbi 45 milionë dollarë në mbarë botën [6] me një buxhet prodhimi prej 4–4,5 milionë dollarë.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tes Marshëll mbërrin në një shtëpi me qira në lagjen e shkatërruar të Detroit të Brajtmor në mbrëmje para një interviste pune. Megjithatë, ajo zbulon se është prenotuar dy herë dhe tashmë është e zënë nga një burrë i quajtur Kith Toshko. Fillimisht e shqetësuar nga Kithi, Tesi ngrohet me të dhe vendos të qëndrojë natën ndërsa Kith fle në divan. Kur ajo zgjohet në mes të natës, ajo tronditet për të parë se dera e dhomës së saj të dhomës është hapur, por Kithi është në gjumë dhe e siguron atë se nuk e preku derën.

Të nesërmen në mëngjes, Tes shkon për intervistën e saj dhe paralajmërohet të mos qëndrojë në zonën afër shtëpisë. Pas kthimit në shtëpi, ajo ndiqet brenda nga një i pastrehë i cili i bërtet asaj që të largohet. Ajo mbyllet aksidentalisht në bodrum dhe pengohet në një korridor të fshehur, që të çon në një dhomë me një videokamerë, një dyshek të njollosur, një kovë dhe një gjurmë dore të gjakosur.

Kithi kthehet në shtëpi, liron Tesin nga bodrumi dhe heton korridorin e fshehur. Kur ai nuk kthehet, Tesi e ndjek atë dhe gjen një tunel nëntokësor ngjitur në korridorin e fshehur, ku ajo gjen Kithin të plagosur. Ndërsa ata debatojnë se ku të shkojnë, dyshja sulmohen nga një grua e zhveshur, e deformuar (e cilësuar si "Nëna") e cila vret Kithin duke e përplasur me dhunë kafkën e tij me një mur.

Dy javë më vonë, pronari i shtëpisë, aktori EJXHEJ Gillbrajd, pushohet nga një seri televizive për akuzat se ai përdhunoi yllin e tij (diçka që konfirmohet në një bisedë me mikun e tij më vonë). I nënshtruar presionit për të shitur asetet për të paguar shpenzimet e tij ligjore, EJXHEJ udhëton në Detroit për të inspektuar shtëpinë përpara se ta shesë atë. EJXHEJ gjen tunelin e fshehur dhe përpiqet ta matë atë, duke besuar se mund të rrisë vlerën e shtëpisë. Nëna sulmon EJXHEJ në tunel dhe ai bie në një vrimë ku takon Tesin.

Një rikthim në vitet 1980 tregon Frankun, pronarin fillestar të shtëpisë, duke rrëmbyer gra, duke i përdhunuar dhe duke i mbajtur ato robër në tunele, ku nënkuptohet se ai përdhunon pasardhësit.

Në të tashmen, nëna mbyll Tesin dhe EJXHEJ në një vrimë. Tesi i thotë EJXHEJ se nëna dëshiron që ata të veprojnë si fëmijët e saj. EJXHEJ tërhiqet zvarrë nga nëna, e cila e ushqen me gji. Tes shfrytëzon rastin për t'u arratisur nga shtëpia me ndihmën e Andreit, të pastrehit të mëparshëm, i cili e paralajmëron se nëna do të vijë pas saj në mbrëmje.

Me nënën e hutuar nga ikja e Tesit, EJXHEJ gjen një dhomë të cilës nëna refuzon t'i afrohet. Brenda, ai gjen një Frank të shtrirë në shtrat dhe e supozon atë të jetë një viktimë tjetër e Nënës. EJXHEJ siguron Frank se ai do të thërrasë policinë, përpara se të gjejë prova për krimet e Frank. Frank vret veten me një revole të fshehur.

Tesi e çon policinë në shtëpi, por ata e hedhin poshtë historinë e saj dhe largohen kur bie nata. Tesi hyn në shtëpi, merr çelësat e makinës së saj dhe përplas nënën me makinën e saj, duke e vrarë atë me sa duket. Tesi kthehet në bodrum për të shpëtuar EJXHEJ. EJXHEJ, duke supozuar se hapat e saj po afrohen janë të nënës, gabimisht e qëllon me armën e Frankut. Të dy arratisen dhe zbulojnë se nëna është zhdukur. Tesi dhe EJXHEJ pastaj strehohen me Andrenë.

Andreja shpjegon se Nëna është produkt i incestit shumë brezash të Frankut me viktimat e tij. Nëna shpërthen brenda, vret Andrein duke i shqyer krahun dhe duke e rrahur për vdekje me të dhe ndjek Tesin dhe EJXHEJ-në në një kullë uji. EJXHEJ humbet armën e tij dhe e shtyn Tesin nga kulla e ujit për të shpëtuar veten. Nëna kërcen pas saj dhe e mbron nga rënia. EJXHEJ zbulon se Tesi është ende gjallë, por ndërsa ai përpiqet t'i racionalizojë veprimet e tij, Nëna ringjallet dhe ia nxjerr sytë, duke e vrarë atë. Nëna përpiqet të ngushëllojë Tesin, por ajo me keqardhje e qëllon nënën e vdekur me armën e Frankut dhe çalon me lindjen e diellit.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cregger at the Independent Spirit Awards in March 2010
Shkrimtari dhe regjisori Zach Cregger

Zach Cregger u frymëzua nga libri jo-fiction The Gift of Fear, duke cituar një seksion që inkurajon gratë t'i besojnë intuitës së tyre dhe të mos injorojnë flamujt e kuq nënndërgjegjeshëm që lindin në ndërveprimet e tyre të përditshme me burrat. Ai u ul për të shkruar një skenë të vetme prej tridhjetë faqesh që do të përfshinte sa më shumë nga këta flamuj të kuq. Cregger vendosi që një grua të paraqitej në një Airbnb natën vonë, vetëm për të zbuluar se ajo ishte rezervuar dy herë, si organizimi ideal për këtë ushtrim. Ai iu përmbajt rregullit që nëse po befasonte veten me shkrimin e tij, atëherë ai duhet të befasojë audiencën e tij. "Përderisa nuk kam një plan të gjatë, atëherë askush nuk mund ta dijë se çfarë do të vijë." [7]

Ai u zhgënjye gjatë procesit të shkrimit, nga frika se drejtimi i tregimit ishte shumë i parashikueshëm. Kështu që Cregger, pa e menduar paraprakisht, vendosi të prezantojë një kthesë që "do ta kthente [skenën] mbi kokën e saj".

Unë thjesht doja të shkruaja një skenë argëtuese për veten time dhe përfundoi duke qenë diçka që më tërhoqi, dhe nuk e dija se ku po shkonte, dhe më pas u kthye në një film artistik.[8]

Gjatë shkrimit të skenarit, Cregger e quajti filmin Barbare si vendmbajtës. Ndërsa historia përparonte, emri përfundimisht u bë titulli i filmit. [9] [10]

Në fillim të para-prodhimit, Cregger thuhet se kontaktoi me financues dhe shpërndarës të shumtë, duke përfshirë A24 dhe Neon, por u refuzua. JD Lifshitz dhe Raphael Margules ranë dakord të prodhonin filmin përmes banderit të tyre në BoulderLight Pictures, dhe më vonë iu bashkua Vertigo Entertainment, pasi Lifshitz dhe Margules kontaktuan Roy Lee të Vertigos, i cili kishte shërbyer si këshilltar i hershëm i dyshes. Në mesin e vitit 2020, Lifshitz dhe Margules grumbulluan një buxhet prej 3.5 milionë dollarësh për filmin, kryesisht përmes financimit të huaj, shumica e të cilit nga kompania franceze e prodhimit Logical Pictures. [3]

Zac Efron ishte zgjedhja e parë për të luajtur EJXHEJ, të cilin Cregger e kishte imagjinuar si një "lloj torte me mish viçi". [11] Megjithatë, kur Efron e refuzoi rolin, Cregger vendosi të merrte imazhin e personazhit në një drejtim tjetër dhe t'i emëronte Justin Long për "prezencën e tij të ngrohtë, çarmatosëse dhe simpatike, të dashur në ekran", gjë që ai mendoi se do ta bënte EJXHEJ më tërheqës për audiencën. [12]

Në të njëjtin vit, Lee solli Bill Skarsgård, i cili më parë kishte punuar me Lee në It (2017) dhe It Chapter Two (2019), për të luajtur dhe për të shërbyer si producent ekzekutiv. Barbare filloi fotografinë kryesore në fillim të vitit 2021 në Bullgari. Filmi u xhirua në Sofje, ndërsa pamjet e jashtme të lagjes përtej bllokut të shtëpisë u filmuan në lagjen Brajtmoor të Detroitit. Në prill 2021, themeluesi i Logical dhe financuesi kryesor i filmit, Eric Tavitian, vdiq nga kanceri. I pasigurt për të ardhmen e filmit, Lee siguroi mbështetje financiare nga New Regency i cili e rriti buxhetin në 4.5 milionë dollarë dhe si rezultat, 20th Century Studios u bë distributori i filmit, që rrjedh nga një marrëveshje e mëparshme shpërndarjeje midis Regency dhe The Walt Disney Studios, divizioni mëmë i 20th Century's. [3]

Temat dhe interpretimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbare është karakterizuar se ka tema të lidhura me abuzimin seksual dhe traumën, dhe, për shkak të librit nga i cili u frymëzua Cregger, tema të formave të ndryshme të mizogjinisë. Duke shkruar për Film School Rejects, Aurora Amidon pohoi se filmi në thelb ka të bëjë me "efektet e valëzuara të abuzimit", në lidhje me personazhet e EJXHEJ dhe Frank - të cilët, në zakonin e dëmtimit të grave për kënaqësinë e tyre, janë prerë nga e njëjta pëlhurë. [13]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbare fillimisht ishte planifikuar të dilte në skenë në Shtetet e Bashkuara nga 20th Century Studios më 12 gusht 2022, përpara se të riplanifikohej për t'u shfaqur më 31 gusht dhe më vonë më 9 shtator [14] [15] Disney thuhet se mbajti një shfaqje teatrale për Barbare (në krahasim me një lëshim në transmetim në Hulu) për shkak të pritjes së fortë dhe pozitive nga shfaqjet e testeve në studio. [16] [3]

CinemaBlend dhe AMC Theatres dhanë premierë filmin në San Diego Comic-Con 2022 më 22 korrik, ku mori reagime pozitive. [17] [18] Filmi u shfaq gjithashtu në Arrow Video FrightFest më 29 gusht [19] Filmi u publikua më 20 tetor 2022 në Australi, më 27 tetor në Zelandën e Re dhe më 28 tetor në Mbretërinë e Bashkuar. [20]

Në Shtetet e Bashkuara, Barbare u lëshua në shkarkim dixhital dhe për t'u transmetuar në HBO Max duke filluar nga 25 tetori. Ai u lëshua gjithashtu në Star+ në Amerikën Latine dhe në Disney+ si pjesë e qendrës së përmbajtjes Star në territore të tjera ndërkombëtare më 26 tetor 2022 [21]

Filmi u publikua në Disney+ si pjesë e qendrës së përmbajtjes Star në Mbretërinë e Bashkuar më 14 dhjetor 2022. Një album kolonë zanore për filmin me partiturë nga Anna Drubich u publikua nga Hollywood Records më 9 dhjetor 2022. [22]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Traileri i parë për Barbarian u publikua më 23 qershor 2022 dhe u shfaq në pjesën e përparme të shfaqjeve teatrale të Telefoni i Zi. [15] [23] Sipas Margules, Disney e tregtoi filmin për të "ndjerë si një zbulim" dhe duke ngacmuar shumë pak nga komploti i filmit në materialet promovuese. [3]

Pas publikimit të filmit, një trailer alternativ u publikua më 23 shtator, duke e portretizuar filmin si "Filmi i ri i Justin Long" përpara se të kalonte në skenat më të tmerrshme.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikueshmëria në transmetim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas grumbulluesit të transmetimit Reelgood, Barbarian ishte programi i pestë më i ndjekur në të gjitha platformat gjatë javës së 26 tetorit 2022. [24] [25] Sipas Whip Media, Barbare ishte filmi më i transmetuar në të gjitha platformat në Shtetet e Bashkuara gjatë javës që përfundon më 30 tetor, [26] dhe i gjashti gjatë javës që përfundon më 13 nëntor [27] Sipas grumbulluesit të transmetimit JustWatch, Barbare ishte filmi i dytë më i transmetuar në të gjitha platformat në Shtetet e Bashkuara gjatë javës nga 31 tetori deri më 6 nëntor 2022. [28]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është një nga mediat që ka marrë vulën ReFrame për vitet 2022 deri në 2023. Pulla jepet nga koalicioni i barazisë gjinore ReFrame dhe databaza e industrisë IMDbPro për projektet filmike dhe televizive që janë dëshmuar se kanë punësime të balancuara gjinore, me pulla që u jepen projekteve që punësojnë njerëz që identifikojnë femrat, veçanërisht femrat me ngjyrë, në katër vende. prej tetë roleve kryesore për prodhimin e tyre. [29] [30]

Përshtatja e video-lojërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2023, u njoftua se filmi do të merrte një përshtatje video-lojë nga Diversion3 Entertainment, i cili më parë ka punuar në videolojëra të bazuara në Friday the 13th dhe Evil Dead. [31]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f Scheck, Frank (7 shtator 2022). "'Barbarian' Review: A Gleefully Gonzo Horror Flick". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2022. Marrë më 11 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura VarietyBudget
 3. ^ a b c d e Lee, Chris (4 tetor 2022). "No One in Hollywood Wanted to Make Barbarian". Vulture. New York. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2022. Marrë më 11 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BOM
 5. ^ BBFC. "Barbarian". British Board of Film Classification. Marrë më 2023-02-08. Barbarian is a US horror thriller in which the unsuspecting occupants of a rental home face the terrible secret within its walls. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Weekend Box Office: 'Barbarian' Passes $20 Million As 'Brahmāstra' Sinks". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "How a Self-Help Book Inspired the Horror Film "Barbarian" - as the Bunny Hops®". 30 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2022. Marrë më 1 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Boo Crew: Ep#344 - Zach Cregger (BARBARIAN) on Apple Podcasts". Apple Podcasts (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2022. Marrë më 2022-09-13.
 9. ^ Radesi, Hunter (6 shtator 2022). "EXCLUSIVE: 'Barbarian' Director Explains Film's Title". Murphy's Multiverse. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 26 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ McGowan, Andrew (21 shtator 2022). "'Barbarian' Title Explained: Who - or What - Is the Barbarian?". Collider. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2022. Marrë më 26 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Lamadrid, Amanda (2022-08-23). "Why Barbarian Movie Cast Justin Long Over Zac Efron". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Zach Cregger Reveals Zac Efron Was Almost Cast In 'Barbarian'". WhereistheBuzz TV. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-09 – nëpërmjet YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Amidon, Aurora (2022-09-09). "The Ending of 'Barbarian' Explained". Film School Rejects (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-25.
 14. ^ D'Alessandro, Anthony (11 korrik 2022). "Theatrical Release Of Stephen King Pic Salem's Lot Moves From Post Labor Day To Spring 2023; House Party Undated On HBO Max". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2022. Marrë më 13 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Kit, Borys (8 korrik 2022). "Bill Skarsgard Horror Movie 'Barbarian' Moves Release from August to September". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2022. Marrë më 11 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
 16. ^ D'Alessandro, Anthony (11 shtator 2022). "Disney Pics 'Barbarian' & 'Brahmastra Part One: Shiva' Over-index During 2nd Lowest Weekend YTD – Sunday AM Box Office Update". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2022. Marrë më 11 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ O'Connell, Sean (14 korrik 2022). "We're Co-Hosting A Screening Of The Exciting New Horror Movie Barbarian With AMC At San Diego Comic-Con". CinemaBlend. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 18 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Mathai, Jeremy (23 korrik 2022). "Barbarian Early Buzz: 'The WTF Movie Of The Year' [Comic-Con]". /Film. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 18 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Arrow Video FrightFest 2022 announces line-up". Arrow Video. 14 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2022. Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Palmer, Roger (27 shtator 2022). ""Barbarian" Australia & New Zealand Theatrical Release Announced". What's On Disney Plus. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2022. Marrë më 29 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Tingley, Anna (10 tetor 2022). "'Barbarian' Sets HBO Max Release Date". Variety. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2022. Marrë më 11 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "'Barbarian' Soundtrack Album to Be Released". Film Music Reporter. 8 dhjetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2022. Marrë më 11 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Barbarian Trailer Introduces Another Bill Skarsgård Thriller, And He Might Not Be The Villain This Time". CinemaBlend. 23 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2022. Marrë më 30 gusht 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Team, Mashable (2022-10-28). "The most watched movies and TV of the week are guaranteed to creep you out". Mashable (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2022. Marrë më 2022-10-28.
 25. ^ Gruenwedel, Erik (2022-10-28). "Reelgood: Netflix's 'The Watcher' Tops Streaming Content for Second Consecutive Week". Media Play News (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2022. Marrë më 2022-10-28.
 26. ^ Prange, Stephanie (2022-11-01). "'Barbarian,' 'Andor' Top Weekly Whip U.S. Streaming Charts". Media Play News. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Prange, Stephanie (2022-11-15). "'Enola Holmes 2,' 'Andor' Repeat Atop Weekly Whip U.S. Streaming Charts". Media Play News (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-15.
 28. ^ Gruenwedel, Erik (2022-11-09). "JustWatch: Original 'Halloween', 'House of the Dragon' Top Weekly Streaming Through Nov. 6". Media Play News. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Hipes, Patrick (2023-03-02). "'The Woman King', 'Everything Everywhere All At Once', 'Black Panther: Wakanda Forever', 'Women Talking' Among ReFrame Stamp Recipients". Deadline Hollywood. Marrë më 2023-03-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "ReFrame and IMDbPro Announce 2022 ReFrame Stamp Film Recipients - sundance.org". Sundance Institute. 1 mars 2023. Marrë më 2023-03-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Shanfeld, Ethan (2023-10-27). "Hit Horror Movie 'Barbarian' Is Getting a Video Game Adaptation". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-10-29.