Batinca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Batincë
Батинци
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Studeniçan
Kryetari i Komunës Azem Sadiku
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Karshiakë
Lartësia 280 m m (m.n.d.)
Popullsia 5364 banorë (2002)

Batincë, (maqedonisht: Батинци/Batinci) ёshtё fshat nё komunën e Studeniçanit, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Batincë gjendet në jug perendim 10 km larg kryeqytetit të Maqedonisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002, fshati kishte 5364 banorë nga të cilët 3217 ishin Shqiptarë, 36 Maqedonas, 2 Rom, 1660 Boshnjakë, 407 Turq, 1 Serb dhe 41 të tjerë.[1]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e fshatit Batincë më së shumti merret me: bujqësi,blegtari,tregëti,prodhimtari etj.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin Batincë ka kultura të ndryshme por si kulturat më të rëndesishme janë ajo shqiptare dhe ajo boshnjake për shkak se për nga numri i popullsisë shqipetarët dominojnë në këtë fshat pas tyre janë boshnjakët dhe si popullsi më të vogla janë turqit dhe romët

Për nga feja popullsija në fshatin Batincë i perket fejës Islame.  1. ^ Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 183.