Beauty and the Beast (1991)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beauty and the Beast
Beauty And The Beast - Official Logo.jpg
Logoja e filmit
Viti 1991
Regjia Gary Trousdale
Kirk Wise
Prodhimi Don Hahn
Skenari Linda Woolverton
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Paige O'Hara
Robby Benson
Richard White
Jerry Orbach
David Ogden Stiers
Angela Lansbury
Rex Everhart
Jesse Corti
Muzika Alan Menken
Kinematografia nuk dihet
Montazhi John Carnochan
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Walt Disney Feature Animation
Shpërndarë nga Buena Vista Pictures
Data e daljes në kinema 22 nëntor 1991
Kohëzgjatja 84 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 8/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga The Rocketeer
Pasohet nga Newsies


Beauty and the Beast (shqip: E bukura dhe bisha ose Bukuroshja dhe bisha) është një film i animuar amerikan, zhanri romancë muzikal fantazi, me regji të Gary Trousdale dhe Kirk Wise, skenar të Linda Woolverton, në role kryesore Paige O'Hara dhe Robby Benson.[1] Filmi u bazua në përrallën franceze me të njëjtin titull nga Jeanne-Marie Leprince de Beaumont.

Sinops[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fokusohet në marrëdhënien midis Bishës (Robby Benson), një princ i transformuar në përbindësh për shkak të arrogancës së tij, dhe Belës (Paige O'Hara), një vajzë e re e cila burgoset në kështjellën e tij. Në mënyrë që të kthehet sërish në njeri, Bisha duhet ta fitojë dashurinë e Belës para se petali i fundit i trëndafilit magjik të bjerë, përndryshe ai do të mbetet një përbindësh përgjithmonë.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shqip, Bela u dublua nga Alma Koleci, ndërsa Bisha nga Gëzim Rudi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.tcm.com/tcmdb/title/68299/Beauty-And-The-Beast/full-credits.html
  2. ^ http://www.afi.com/10top10/moviedetail.aspx?id=1&
  3. ^ http://ew.com/article/1991/12/13/robby-benson-roars-his-roots/
  4. ^ https://www.empireonline.com/movies/features/50-greatest-animated-characters/?film=39/
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2014. Marrë më 18 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ https://www.nbcbayarea.com/blogs/popcornbiz/Angela-Lansbury-Proud-To-Be-Mrs-Potts-from-Beauty-and-the-Beast-Forever-104510974.html
  7. ^ https://www.rottentomatoes.com/celebrity/bradley_michael_pierce/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]