Bell OH-58 Kiowa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një luftëtar kroat Bell OH-58D Kiowa në AirVG 2018

Bell OH-58 Kiowa është një familje helikopterësh ushtarakë me një motor me një rotor, të përdorur për vëzhgim, shërbime dhe mbështetje të drejtpërdrejtë me zjarrin. Është prodhuar nga prodhuesi amerikan Bell Helicopter dhe është i lidhur ngushtë me helikopterin civil Model 206A JetRanger.

OH-58 u zhvillua fillimisht gjatë fillimit të viteve 1960 si D-250 si Helikopter i Lehtë Vëzhgimi (LOH). Ndërsa rivali Hughes OH-6 Cayuse u zgjodh pas paraqitjes së Bell-it në maj 1965, kompania rafinoi dizajnin e saj për të krijuar Modelin 206A, një variant i të cilit u paraqit me sukses në konkursin e rihapur LOH dy vjet më vonë. Modeli fillestar, i përcaktuar nga shërbimi si OH-58A, u prezantua në maj 1969. Modele të njëpasnjëshme do të pasonin, shpesh me motorë të përmirësuar, sisteme të përmirësuara mbrojtjeje dhe përmirësime të tjera, duke u grumbulluar në OH-58F. Përmirësime shtesë, si OH-58X, u propozuan por në fund nuk u ndoqën.

Gjatë viteve 1970, Ushtria Amerikane u interesua për të ndjekur një helikopter të avancuar zbulues, për të cilin OH-58 do të zhvillohej, vlerësohej më tej, dhe përfundimisht do të prokurohej si OH-58D Kiowa Warrior. OH-58D është i pajisur për të kryer misione të armatosura zbulimi dhe për të ofruar mbështetje zjarri për forcat tokësore miqësore; është e pajisur me një pamje të veçantë të montuar në direk (MMS) që përmban sensorë të ndryshëm për marrjen e objektivit dhe përcaktimin me lazer. Një tjetër veçori e dukshme e pranishme në shumicën e OH-58-ve janë zgjatimet si thikë sipër dhe poshtë kabinës që përbëjnë sistemin e mbrojtjes nga goditja e telave. Ndërsa OH-58 të ndërtuara herët ishin të pajisur me një rotor kryesor me dy tehe, nga OH-58D e tutje, në vend të kësaj u përdor një homolog me katër tehe.

OH-58 u prodhua kryesisht për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Vetëm dy muaj pas hyrjes në shërbim të tipit, ai u vendos për herë të parë në Luftën e Vietnamit. Ushtria amerikane do të përdorte gjerësisht modele të ndryshme OH-58 nëpër zona të shumta luftarake gjatë dekadave, duke parë luftime aktive gjatë LuftësGjirit, Pushtimit të Panamasë dhe Luftës në Afganistan, ndër të tjera. Gjatë vitit 2017, Ushtria Amerikane zgjodhi të tërheqë OH-58-at e saj të mbetur dhe t'i zëvendësojë ato me rotorë më të rinj, si Boeing AH-64 Apache dhe Eurocopter UH-72 Lakota, si dhe rritjen e përdorimit të mjeteve ajrore pa pilot (UAV). Për më tepër, OH-58 është eksportuar në Austri, Kanada, Kroaci, Republikën Domenikane, Tajvan, Arabinë Saudite dhe Greqi. Është prodhuar gjithashtu me licencë në Australi.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bell OH-58 Kiowa", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-25, marrë më 2022-12-22