Bestytnia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Macet e zeza janë pjese e shume bestytnive.
Numri 13 shpesh shmanget ne banesa publike, kate, dyer dhe ne kete stalle kuajsh ne Santa Anita Park.

Me bestytni tregohen, me nje ndjenje zakonisht përçmuese, besimet e nje natyre te paarsyeshme dhe qe mund te ndikojne ne veprimtarine dhe sjelljen e pervetesuar te personave bestyte ne jeten e tyre. Bestytnia pra është nje besueshmeri e paarsyeshme qe, ngjarjet e se ardhmes ndikohen nga sjellje te veçanta, pa pasur nje lidhje shkakore. Shpesh bestytnia lidhet me mangesine e arsimimit

Bestytni nga e gjithe bota[redakto | redakto tekstin burimor]

Bestytnite ndryshojne shume nga njeri vend ne tjetrin:

  • Disa bestyte kthehen mbrapsht ose marrin rruge tjeter kur nje mace e zeze ua pret rrugen.
  • Midis Afro-amerikaneve besohet si ters t´i fshish dikujt kembet me nje fshese kur fshihet shtepia. Ndersa, ne Shqipëri mendohet nga disa njerez se, nese i fshihen kembet nje njeriu me fshese, ky njeri mbetet pa u martuar.
  • Ne Kine njerzit thone se nuk duhet te fshihet me fshese apo fshihen pluhrat Diten e Vitit te Ri sepse fati i mire poashtu do te zhduket.
  • Ne Shqipëri mendohej se gjysma e njeqindarke sillte fat.
    • Besohet poashtu se n.q.s priten floket, ato duhen te mos lihen te shkelen; sepse po u shkelen, atehere do te kemi dhimbje koke.
      • Potkoi i varur ne deren e nje shtepie ne formen e nje U-je kokeposhte sjell fat.
  • Jane te shumta bestytnite nder lojtaret e Bejsbollit.

Pikepamje akademike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Bestytnia dhe studimi i folklorit[redakto | redakto tekstin burimor]

Bestytnia dhe feja[redakto | redakto tekstin burimor]

Bestytnia dhe magjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]