Big Brother VIP Albania (sezoni 2)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Big Brother VIP Albania
Bazuar nëBig Brother
Prezantuar ngaArbana Osmani
TregimtariArbana Osmani
ShtetiShqipëria
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve72
Prodhimi
Prodhuesit kryesorLori Hoxha
Sara Hoxha
Transmetimi
Programi origjinalTop Channel
Transmetimi origjinaldhjetor 24, 2022 (2022-12-24) –
maj 6, 2023 (2023-05-06)
Kronologjia
I paraprirë ngaBig Brother VIP Albania (sezoni 1)
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Big Brother VIP Albania 2, i njohur edhe si Big Brother VIP 2, ishte sezoni i dytë i serisë televizive Big Brother VIP, i drejtuar nga Arbana Osmani. Sezoni filloi të transmetohej më 24 dhjetor 2022 në Top Channel.[1] I gjithë sezoni, drejtpërdrejt nga shtëpia, mund të shihet në dy kanale live pay-per-view, me emrin Big Brother VIP 1 dhe Big Brother VIP 2, të cilat janë të disponueshme në platformën televizive shqiptare DigitAlb si dhe në NimiTV dhe TVALB për diasporën shqiptare në Evropë, SHBA dhe Kanada.[2][3]

Sezoni i dytë i Big Brother VIP Albania u pëlqye shumë dhe u bë shpejt programi televiziv më i ndjekur në Shqipëri.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të vlerësimeve të kënaqshme të sezonit të parë, u shpall një sezon i dytë i Big Brother VIP, nga producentet ekzekutive, Lori Hoxha dhe Sara Hoxha.[4][5] Më 22 shkurt 2022, në emisionin e Top Channel Ftesë në 5, moderatorja Arbana Osmani tha: “Big Brother VIP 2 vjen në fund të Dhjetorit” dhe Lori Hoxha, producentja e emisionit u pyet nga gazetari: "A jeni gati për sezonin e dytë?" dhe pastaj Hoxha tha: "Sigurisht".[6][7]

U raportua se Arbana Osmani nuk do të jetë prezantuese e sezonit të dytë dhe u raportua se prezantuesja e Për'puthen dhe Dancing with the Stars, Bora Zemani do të priste sezonin e dytë të Big Brother VIP, por në tetor 2022, faqja zyrtare e Top Channel në Instagram ka publikuar një video me momentet më pikante të sezonit të parë, si dhe suksesin e jashtëzakonshëm të reality show-t, duke prezantuar emrin e moderatores: “Programi që theu çdo shikueshmëri. rekordi, programi që mahniti shqiptarët kudo, deri në fiksim... Big Brother Vip, me Arbana Osmanin, së shpejti në Top Channel”.[8]

Më 16 dhjetor 2022, Top Channel njoftoi se emisioni do të nisë transmetimin më 24 dhjetor 2022.[9]

Ashtu si në sezonin e kaluar, lokacioni për sezonin ishte sërish në studion e madhe në Tiranë me emrin Studio Nova, por me ndryshime.[10] Të shoqet e shtëpisë jetojnë së bashku në shtëpi, ku 24 orë në ditë çdo fjalë dhe çdo veprim i tyre regjistrohet me telekamera dhe mikrofona në të gjitha dhomat e shtëpisë.[11]

Banorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I famshmi/E famshmja Mosha me të hyrë Profesioni Dita e hyrjes Dita e daljes Statusi
Luiz Ejlli 37 Këngëtar 1 134 Fitues
Krist Aliaj Dragot 32 Artist vizual dhe yll i reality show 1 74 Vendi i dytë
74 134
Ifigjenia "Efi" Dhedhes 26 Yll i reality show 1 43 Vendi i tretë
99 134
Dea Mishel Hoxha 27 Aktore dhe prezantuese televizive 1 134 Vendi i katërt
Nita Latifi 30 Këngëtar/e & gazetare 18 127 Përjashtuar
Qetsor Ferunaj 47 Yll i reality show 71 127 Përjashtuar
Jori Delli 28 Influencer dhe Model 71 123 Përjashtuar
Bledi Mane 50 Gazetar 46 60 Përjashtuar
99 120
Kiara Tito 27 Prezantuese televizive 1 92 Përjashtuar
99 120
Elvis Pupa 45 Humorist 71 116 Përjashtuar
Keisi Medini 22 Këngëtare dhe modele 46 113 Përjashtuar
Ronaldo Sharka 27 Prezantues televiziv dhe gazetar 1 29 Përjashtuar
99 109
Lorenc Hasrama 25 Këngëtar 81 106 Hoqi dorë
Gerti Koxha 25 Dentist dhe model 81 106 Përjashtuar
Fotini Derxho 30 Yll i reality show 71 102 Përjashtuar
Antoneta Koçi 28 Yll i reality show 71 99 Përjashtuar
Olta Gixhari 36 Aktore 1 99 Hoqi dorë
Armaldo Kllogjeri 47 Tenor 1 85 Përjashtuar
Sabian Medini 50 Këngëtar 71 81 Përjashtuar
Shpat Kerleshi 32 Gazetar dhe basketbollist 64 78 Përjashtuar
Tan Brahimi 35 Humorist 46 71 Hoqi dorë
Eva Alikaj 63 Aktore 60 68 Diskualifikuar
Ermiona Lekbello 44 Këngëtare 50 68 Diskualifikuar
Pirro Beati 30 Fotograf 50 64 Përjashtuar
Valbona Mema 50 Këngëtare 29 61 Hoqi dorë
Diola Dosti 35 Nutricioniste 18 57 Përjashtuar
Tea Trifoni 23 Yll i reality show 1 50 Përjashtuar
Amos Zaharia 35 Aktor 1 46 Përjashtuar
Xhonatan Islami 26 Paraglider profesionist 29 36 Përjashtuar
36 43
Bjordi Mezini 34 Yll i reality show dhe regjisor 18 39 Përjashtuar
Eni Tare 29 Modele 18 32 Përjashtuar
Kejvina Kthella 27 Modele 1 25 Diskualifikuar
Mikela Pupa 27 Yll i reality show 1 22 Përjashtuar
Gent Hazizi 50 Aktor 1 18 Përjashtuar
Herion Mustafaraj 54 Aktor dhe regjisor 1 15 Përjashtuar
Ariana "Ari Blue" Plakiqi 28 Këngëtare 1 11 Përjashtuar
Zhaklina Gjolla 28 Prezantuese televizive dhe gazetare 1 9 Hoqi dorë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Big Brother VIP Albania/ Të shtunën nis në Top Channel 'reality show' me audiencë të jashtëzakonshme". top-channel.tv. 19 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Kanale Shqip ne NimiTV. Big Brother VIP Albania". nimitv.com. 24 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "Big Brother VIP Albania ne TVALB". tvalb.com. 24 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Pronarja e Top Channel e konfirmon, do të ketë Big Brother Vip 2". epokaere.com. 3 shkurt 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ "Sara and Lori Hoxha confirm "Big Brother Vip 2". politiko.al. 3 shkurt 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "Ftesë në 5/ Arbana Osmani zbulon kur do të nisë Big Brother VIP 2, këngëtari tregon cila do jetë një nga banoret". top-channel.tv. 22 shkurt 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 7. ^ "Big Brother VIP2, moderatorja Arbana Osmani zbulon kur nis edicioni i ri". balkanweb.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "Pra, përfundimisht (dhe zyrtarisht), kush do ta moderojë "Big Brother Vip Albania"". top-channel.tv.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ "Konfirmohet: Big Brother VIP Albania nis më 24 dhjetor". telegrafi.com. 16 dhjetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 10. ^ "Detaje për 'Big Brother VIP': Nga data e nisjes te disa personazhe të përfolur". anabelmagazine.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 11. ^ "Big Brother Vip Albania 2" së shpejti, Top Channel publikon promon". sinjali.com. 26 tetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)