BioNTech

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Biopharmaceutical New Technologies SE
LlojiPublik (Societas Europaea)
NASDAQ: BNTX
(American depository receipts)
IndustriaBioteknologjia
Themeluar nëqershor 2008 Edit this on Wikidata
Zyrat qendrore,
Njerëzit kyç
ShërbimetImunoterapia
Fitimet108.589.000 Euro (2019) Edit this on Wikidata
−181.518.000 Euro (2019) Edit this on Wikidata
−179.172.000 Euro (2019) Edit this on Wikidata
Total assets797.647.000 Euro (2019) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
1,323
Faqja e internetitbiontech.de
Selia e BioNTech në rrugën An der Goldgrube, Mainz

Biopharmaceutical New Technologies (Biontech) SE është një kompani evropiane për bioteknologji me bazë në Mainz, Gjermani që zhvillon dhe prodhon imunoterapi aktive për pacientë specifikë me qasje në trajtimin e sëmundjeve. Ajo zhvillon kandidatë farmaceutikë bazuar në ARN (mARN) për përdorim si imunoterapi të kancerit të individualizuar, si vaksina kundër sëmundjeve infektive dhe si terapi zëvendësuese të proteinave për sëmundje të rralla, dhe gjithashtu terapi qelizore të inxhinieruar, antitrupa të rinj dhe imunomodulatorë të molekulës së vogël si mundësi trajtimi për kancerin. Kompania zhvilloi një terapeutik njerëzor të bazuar në mARN për administrim intravenoz për të sjellë imunoterapinë e kancerit të bazuar në mARN të individualizuar në provat klinike dhe për të krijuar procesin e saj të prodhimit.

Në vitin 2020, kandidati kryesor i vaksinës së kompanisë për parandalimin e infeksioneve me COVID-19, BNT162b2, ishte në provat klinike të Fazës III në Shtetet e Bashkuara.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

BioNTech u themelua në 2008 në Mainz, Gjermani, nga shkencëtarët turko-gjermanë[2] Uğur Şahin dhe Özlem Türeci, me onkologun austriak, Christoph Huber.[3] Kompania është mbështetur nga një bord këshillimor shkencor nën drejtimin e Rolf M. Zinkernagel.

Në gusht 2018, BioNTech njoftoi se kishte hyrë në një bashkëpunim shumëvjeçar kërkimi dhe zhvillimi me kompaninë amerikane, Pfizer Inc. për të zhvilluar vaksina të bazuara në mARN për parandalimin e gripit.[4] Sipas kushteve të marrëveshjes, pas përfundimit të një studimi klinik të Fazës I të BioNTech, Pfizer do të merrte përgjegjësinë e vetme për zhvillimin e mëtejshëm klinik dhe komercializimin e vaksinave të gripit me bazë mRNA.

Në shtator 2019, ajo nënshkroi një marrëveshje me Fondacionin Bill & Melinda Gates për të zhvilluar programe të HIV dhe tuberkulozit për të identifikuar dhe zhvilluar kandidatët e vaksinave paraklinike dhe imunoterapisë për parandalimin e infeksioneve të HIV dhe tuberkulozit dhe për faljen e terapisë antiretrovirale afatgjatë të Sëmundjet e HIV-it.[5] Në dhjetor 2019, BioNTech mori 50 milionë € në financim nga Banka Evropiane e Investimeve si pjesë e Planit të Investimeve të Komisionit Evropian për Evropën.[6]

Në qershor të vitit 2020, BioNTech mori 250 milionë € nga Temasek Holdings (Singapor), 100 milionë € nga Banka Evropiane e Investimeve në financimin e borxhit,[7] dhe investitorë të tjerë përmes një vendosjeje private të obligacioneve të detyrueshme të konvertueshme.[8]

Zhvillimi i vaksinave COVID-19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania po punon për të zhvilluar vaksinën BNT162b2 kundër SARS-CoV-2 me Pfizer[9] dhe Fosun.[10][11]

BioNTech dhe Pfizer nënshkruan kontrata për të furnizuar 300 milionë doza të një vaksine SARS-CoV-2 për Bashkimin Evropian,[12] 30 milionë doza për Mbretërinë e Bashkuar,[13][14] 100 milionë doza për Shtetet e Bashkuara[15] dhe 120 milionë doza për Japoninë,[16] nëse provohet e sigurt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Covid vaccine: First 'milestone' vaccine offers 90% protection". BBC News (në anglishte britanike). 2020-11-09. Marrë më 2020-11-11.
 2. ^ "Turkish Germans raise new Covid vaccine hopes" (në anglisht). BBC News 10 Nov. 2020. Marrë më 13 nëntor 2020.
 3. ^ "German 'Dream Team' Behind Vaccine" (në anglisht). The Guardian (US Edition) 12 Nov. 2020. Marrë më 12 nëntor 2020.
 4. ^ "BioNTech Signs Collaboration Agreement with Pfizer to Develop mRNA-based Vaccines for Prevention of Influenza" (në anglisht). BioNTech press release. 16 gusht 2018. Marrë më 12 nëntor 2020.
 5. ^ "The Gates Foundation sees BioNTech potential to 'dramatically reduce global HIV and tuberculosis'". The Pharma Letter (në anglisht). 5 shtator 2019. Marrë më 20 shtator 2019.
 6. ^ "European Investment Bank provides funding of €50 million to BioNTech as part of the Investment Plan for Europe" (në anglisht). European Commission. 17 dhjetor 2019. Marrë më 21 nëntor 2020.
 7. ^ "Investment Plan for Europe: European Investment Bank to provide BioNTech with up to €100 million in debt financing for COVID-19 vaccine development and manufacturing" (në anglisht). European Commission. 11 qershor 2020. Marrë më 21 nëntor 2020.
 8. ^ Burger, Ludwig (29 qershor 2020). "Temasek-led investor group in $250 million vaccine bet on Germany's BioNTech". Reuters (në anglisht). Frankfurt. Marrë më 2 gusht 2020.
 9. ^ Lovelace Jr., Berkeley (27 korrik 2020). "Pfizer and BioNTech began late-stage human trial for coronavirus vaccine Monday". CNBC (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2020.
 10. ^ "BioNTech in China alliance with Fosun over coronavirus vaccine candidate". Reuters (në anglisht). Frankfurt. 15 mars 2020. Marrë më 2 gusht 2020.
 11. ^ Burger, Ludwig (22 prill 2020). "Germany approves trials of COVID-19 vaccine candidate". Reuters (në anglisht). Berlin. Marrë më 2 gusht 2020.
 12. ^ "Coronavirus: EU buys 300m doses of BioNTech-Pfizer vaccine". BBC News (në anglisht). United Kingdom. 11 nëntor 2020. Marrë më 12 nëntor 2020.
 13. ^ Gallagher, James (20 korrik 2020). "Coronavirus vaccine: UK government signs deals for 90 million doses". BBC News (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2020.
 14. ^ Smout, Alistair (20 korrik 2020). "Britain secures 90 million possible COVID-19 vaccine doses from Pfizer/BioNTech, Valneva". Reuters (në anglisht). Londra. Marrë më 2 gusht 2020.
 15. ^ Erman, Michael; Banerjee, Ankur (22 korrik 2020). "U.S. to pay Pfizer, BioNTech $1.95 billion for COVID-19 vaccine". Reuters (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2020.
 16. ^ Shakil, Ismail; Mishra, Manas (31 korrik 2020). "Pfizer, BioNTech to supply 120 million doses of coronavirus vaccine to Japan". Reuters (në anglisht). Bengaluru. Marrë më 3 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]