Jump to content

Bleach: The DiamondDust Rebellion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bleach: The DiamondDust Rebellion
Regjia ngaNoriyuki Abe
Shkruar ngaJohn Eskow
Ted Elliott
Terry Rossio
ProdhuesiMichiko Yokote
LuajnëMasakazu Morita
Fumiko Orikasa
Akira Ishida
Romi Park
KinematografiaToshiyuki Fukushima
MontazhiHidetoshi Okuda
Junichi Uematsu
MuzikaShirō Sagisu
Shpërndarë ngaToho
Data e publikimit
22 dhjetor 2007 (Japoni)
18 gusht 2009 (SHBA)
Kohëzgjatja
95 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi800 milionë jeni japonez(Japoni)[1]

Bleach: The DiamondDust Rebellion (劇場版BLEACH The DiamondDust Rebellion もう一つの氷輪丸 Gekijōban Burīchi Za Daiyamondo Dasuto Reberion Mō Hitotsu no Hyōrinmaru, Bleach the Movie: The Diamond Dust Rebellion, Another Hyōrinmaru) është filmi i dytë i animes Bleach, me regji të Noriyuki Abe. Promovimi i filmit është bërë në anime dhe manga. Në anime, nga epizodi 151-154, fragmenti i filmit është shfaqur në fund të epizodit. Në manga, autori Tite Kubo publikoi një kapitull special që fokusonte të kaluarën e Hitsugayës, për të prmovuar filmin.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një objekt i njohur si "Vula e Mbretit" është vjedhur gjatë transportit nga Shoqata e Shpirtërave nga një korrës i shpirtërave (Shinigami) i paidentifikuar dhe dy Arrancar që i ngjan vajzave që kontrollojnë zjarrin dhe vetëtimat. Gjatë sulmit, Tõshirõ Hitsugaya godet dhe duket se e njeh korrësin e shpirtërave, i cili menjëherë e godet atë në stomak. Në mes të betejës, Hitsugaya braktis postin e tij për ta ndjekur atë dhe e lë skuadrën e tij për të mbrojtur veten. Pas betejës, Shoqata e Shpirtërave dyshon Hitsuguya për tradhti dhe urdhëron kapjen e tij të menjëhershme. I tërë skuadra e 10-të pastaj vendoset në arrest shtëpiak, në të cilën kohë ata mund të mendojnë nëse ndarja duhet të hiqet. Me gjithë Shoqatën e Shpirtërave në kërkim të Hitsugaya, Ichigo Kurosaki si një korrës i shpirtërave në patrullë pengon aksidentalisht kapitenen e skuadës së dytë Suì-Fēng ndërsa po kryen një hetim të vendit të transportit. Suì-Fēng e informon atë për ngjarjet që po ndodhin në Shoqatën e Shpirtërave dhe shpërndan kido përreth tyre. Ndërsa Suì-Fēng zhduket me ekuipazhin e saj, Toshiro e bën praninë e tij të njohur dhe kalon përpara Ichigo dhe Uryu. Zgjimi në rezidencën e Kurosaki, Toshiro refuzon të shpjegojë se çfarë po ndodh. Në mes të diskutimit të tyre, Ichigo është sulmuar nga dy arrancar para se të mund ta detyrojë çështjen më shumë. Toshiro shpëton, vazhdon të shmangë kapjen. Megjithatë, gjërat bëhen më keq kur vjedhësi, i identifikuar si ish-korrës i shpirtërave Sojiro Kusaka gjithashtu përdor Hyorinmaru, një shpatë identike me Hitsugaya dhe lufton me Shoqatën e Shpirtërave. Filmi mbaron me vdekjen e Kusakës nga Toshiro,

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Dublimi në japonisht Dublimi në anglisht
Tōshirō Hitsugaya Romi Park Steve Staley
Ichigo Kurosaki Masakazu Morita
Yuki Matsuoka (fëmijë)
Johnny Yong Bosch
Mona Marshall (fëmijë)
Rukia Kuchiki Fumiko Orikasa Michelle Ruff
Renji Abarai Kentarō Itō Wally Wingert
Rangiku Matsumoto Kaya Matsutani Megan Hollingshead
Sōjirō Kusaka Akira Ishida Keith Silverstein
Ying Aya Hisakawa Kate Higgins
Yang Yukana Tara Platt
Hyōrinmaru Daisuke Matsuoka Travis Willingham

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2008年 日本映画・外国映画 業界総決算 経営/製作/配給/興行のすべて". Kinema Junpo. Kinema Junposha (2009年(平成21年)2月下旬号): 172. 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)