Bogdan (kthjellim)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bogdan apo edhe ne formën Bohdan (Cyrillic: Богдан) është një mbiemër me prejardhje nga gjuhet sllave qe shfaqet edhe ne kulturën shqiptare si edhe ne atë te Romania. Emërtimi vjen nga Sllavishtjaavic Bog/Boh (Cyrillic: Бог), meaning "zoti", dhe dan (Cyrillic: дан), ne kuptimin "te dhashte". Mund te jete dhe mbiemër. Ky emër duhet te jete një kalkim për një përkthim cope me cope nga bizantinishtja Θεόδοτος me te njëjtin kuptim.[1]

Variante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka nje ndryshim tingulli nga 'g' ne 'h' ne gjuhe si Ukrainian, Belarusian, Czech dhe Slovak. Ky ndryshim tingulli nuk haset ne gjuhen polake megjithatë Bohdan është pranuar përkrah formës Bogdan.

Forma zvogëluese dhe përkëdhelie te këtij emer përfshijnë edhe format Boguś (ne Polish), Bodya, Boca, Boci, Boća, Boša, Bogi. Forma femërore është Bogdana ose Bohdana.

Emra te tjera me kuptim te ngjashëm përfshire edhe forme e sllaveve te jugut atë Božidar dhe polake Bożydar. Emra te tjerë jo ne lidhje direkte me këtë emër por qe kane kuptim te ngjashëm janë ata qe hasen ne gjuhet si greke Theodore, kurde Bokan, hebre Nathaniel, Jonathan, Matthew dhe Matityahu, latine Deodatus dhe fengjisht Dieudonné.

Ditët e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Çekët : 9 nentor
  • Bullgaret : 6 januar
  • Polaket : 19 mars, 17 July, 10 gusht ose 9 tetor
  • Sllovaket : 18 janar

Persona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesjeta
Modernë

Mbiemra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Derivate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Unbegaun, B.O. (1972). Russian surnames. Oxford: Clarendon Press. ISBN 0198156359. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)