Burcu Özberk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burcu Özberk
U lind në11 dhjetor 1989
Eskişehir, Turqi
ArsimiUniversiteti Hacettepe[1]
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2012 – prezent

Burcu Özberk (lindi më 11 dhjetor 1989) është një aktore turke. Ajo morri Çmimin Flutura e Artë për Aktoren më të Mirë në Komedinë Romantike në 2020 për rolin e saj në Afili Aşk.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Özberk, e cila studioi në departamentin e teatrit të Konservatorit Shtetëror të Universitetit Hacettepe,[2] bëri debutimin e saj televiziv në vitin 2013 në serialin televiziv Sulejmani i Madhërishëm dhe luajti personazhin e Huricihan Sulltanit. Zbulimi i saj erdhi me rolin e saj si Nazllë Jëllmaz në Güneşin Kızları. Ajo gjithashtu pati pjesë në disa shfaqje në skenën Tatbikat të Erdal Beşikçioğlu, duke përfshirë Quills dhe Woyzeck.[3] Ndërmjet viteve 2017 dhe 2018, ajo kishte rolin kryesor në serialin e TRT 1 Aslan Ailem. Ajo bëri debutimin e saj kinematografik me filmin Direniş Karatay në të cilin luajti personazhin e Tyrkan.[4] Ajo më vonë pati një rol kryesor në serialin komedi romantike Afili Aşk, për të cilin fitoi Çmimin Flutura e Artë si aktorja më e mirë e komedisë romantike.[5] Ajo aktualisht po luan me İlhan Şen në komedinë romantike popullore Aşk Mantık İntikam.

Motra e saj është violiniste. Gjithashtu, Burcu Özberk u largua për të studiuar violinë në Departamentin e Muzikës të Konservatorit Shtetëror për shkollën fillore.[6]

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazhi Shënimet
2018 Direniş Karatay Tyrkan Roli kryesor

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Personazhi Shënimet Kanali
2013 Sulejmani i Madhërishëm Huricihan Sultan Roli mbështetës Star TV
2015-2016 Güneşin Kızları Nazllë Jëllmaz Roli kryesor Kanal D
2016 Şahane Damat Melike Saglam Star TV
2017 Badem Şekeri Ajshe Sarëllar FOX
2017-2018 Aslan Ailem Burxhu Olgun TRT 1
2019-2020 Afili Aşk Ajshe Ozkajallë Jigiter Kanal D
2020 Çocukluk Ajshegyl Esen FOX
2021-2022 Aşk Mantık İntikam Esra Erten Korfallë
2022 Maske Kimsin Sen? Dreri Garuese

Reklama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Produkti
2015 Coca-Cola
2015-2016 Yedigün
2020 Arko

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Burcu Özberk - Oyuncular - Güneşin Kızları" (në turqisht). kanald.com.tr. 18 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2016. Marrë më 15 qershor 2016.
  2. ^ "Archived copy" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2016. Marrë më 17 shkurt 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Woyzeck ile anlatılamayan masal - BAHAR ÇUHADAR - Radikal". www.radikal.com.tr (në turqisht).
  4. ^ "Direniş Karatay filmi oyuncu kadrosu ve karakter analizleri (Direniş Karatay'da kim, kimdir?)". www.ntv.com.tr (në turqisht).
  5. ^ "46. Pantene Altın Kelebek 2020 Ödüllerini kazanan isimler" (në turqisht). Mynet. 5 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
  6. ^ "Burcu Özberk, Güneşin Kızları'nı anlattı!" (në turqisht).