Jump to content

Erdal Beşikçioğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erdal Beşikçioğlu
U lind nëjanar 5, 1970; 54 vite më parë (1970-01-05)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1993–tani
Bashkëshorti/jaElvin Beşikçioğlu
Fëmijë2

Erdal Beşikçioğlu (i lindur më 5 janar 1970) është një aktor turk.

Erdal Beşikçioğlu është me origjinë laz nga babai ndërsa nga nëna shqiptare.[1] Ai është nipi i İlhan Cavcav nga nëna.

Beşikçioğlu ndoqi Kolegjin Privat Turk të Izmirit dhe Shkollën e Mesme Mehmet Seyfi Eraltay pas së cilës studioi në Konservatorin Shtetëror të Universitetit Hacettepe. Ai mori pjesë në punëtori krijuese me William Gaskill ndër të tjera. Pas diplomimit, ai filloi të punojë në disa teatro shtetërorë dhe ishte drejtues i Teatrit Shtetëror të Dijarbakrit midis viteve 1995 dhe 1996.[2] Ai ka luajtur në një sërë filmash si Eve Giden Yol 1914, Barda, Vali, Hayat Var, Kurtlar Vadisi Filistin dhe Ariu i Artë fitues Bal . Ai tani luan si personazhi titullar Komisar i Policisë Behzat Ç në serialin Behzat Ç . Erdal Beşikçioğlu fitoi Portokallin e Artë për aktorin më të mirë për rolin e tij në Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm, një film spinoff i serialit. Ai ishte i shkëlqyer në serinë televizive 46 si Dr, Murat Gurnay, në një komedi të zezë për historinë e Jekyll dhe Hyde, në mënyrë alternative të errët dhe kërcënuese dhe më pas lozonjare dhe e ndjeshme. [3]

Ai është i martuar me aktoren Elvin Beşikçioğlu. Ai është gjithashtu pronar i teatrove Tatbikat Sahnesi të vendosura në Ankara dhe Stamboll.

 • Bergen (2022)
 • Acı Kiraz (2020)
 • Kapı (2019)
 • Çiçero (2019)
 • Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014)
 • Behzat Ç. Ankara Yanıyor (2013)
 • Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (2011)
 • Kurtlar Vadisi Filistin (2010)
 • Bal (2010)
 • Kardelen (2010)
 • Vali (2009)
 • Vali (2008)
 • Hayat Var (2008)
 • Eve Giden Yol (2006)
 • Barda (2006)
 • Hakim (2022)
 • Hamlet (2021)
 • Kağıt Ev (2021)
 • Çocukluk (2020)
 • Adı Efsane (2017)
 • 46 Yok Olan (2016)
 • Reaksiyon (2014)
 • Leyla ile Mecnun (2011)
 • Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2010–2013; 2019)
 • Es-Es (2008)
 • Ayrılık (2009)
 • Köprü (2006–2008)
 • Seni Çok Özledim (2005)
 • Ödünç Hayat (2005)
 • Körfez Ateşi (2005)
 • Kasırga İnsanları (2004)
 • Mars Kapıdan Baktırır (2004)
 • Tatlı Hayat (2003)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ Kalçık, Tuba (12 nëntor 2018). "Erdal Beşikçioğlu: "Annem Arnavut, babam Laz, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıyım ve Türk olarak görüyorum kendimi"" [Erdal Beşikçioğlu: "My mother is Albanian, my father Laz. I am a citizen of the Republic of Turkey, and consider myself a Turk."] (në turqisht). Marrë më 20 maj 2020.
 2. ^ "Erdal Beşikçioğlu'na ödül". gercekgundem.com. Marrë më 2011-02-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "'46 Yok Olan' dizisi birinci bölümü ile nefesleri kesti - İzle". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)