Lugina e Ujqërve: Palestinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lugina e Ujqërve: Palestinë
Regjia ngaZybejr Shashmas
Shkruar ngaCüneyt Aysan
Bahadır Özdener
Raxhi Shashmas
ProdhuesiRaxhi Shashmas
LuajnëNexhati Shashmas
Erdal Beşikçioğlu
Nur Aysan
Gürkan Uygun
Kenan Çoban
KinematografiaSelahattin Sancaklı
MontazhiKemalettin Osmanlı
MuzikaGökhan Kırdar

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaÖzen Film
Data e publikimit
28 janar 2011
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiTurqi
GjuhëtTurqisht
Hebraisht
Arabisht
Buxheti$10 milionë
Fitimi$12,732,423

Lugina e Ujqërve: Palestinë (Turqisht: Kurtlar Vadisi: Filistin) është film aksion turk i vitit 2011 me regji të Zybejr Shashmas. Në film, Polat Alemdar me shokët e tij shkojnë në Izrael në një hakmarrje për të gjetur komandantin ushtarak izraelit përgjegjës për bastisjen e flotiljesGazës.

Filmi, i cili hyri në botimin e përgjithshëm mbarëkombëtar në të gjithë Turqinë më 28 janar 2011, ishte në kohën kur filmat më të shtrenjtë turq të realizuar ndonjëherë.

Lugina e ujqërve: Palestina u kritikua se ishte anti-izraelite dhe inflamatore.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas bastisjes së flotiljes për të prishur bllokadën izraelite të Rripit të Gazës për të sjellë ndihmë humanitare dhe materiale ndërtimi, ajo hipet nga ushtria izraelite. Disa aktivistë rezistojnë dhunshëm dhe vriten nga ushtarët izraelitë. Një ekip komando turk i drejtuar nga Polat Alemdar (Nexhati Shashmas) udhëton për në Bregun Perëndimor, ku ata fillojnë një fushatë kundër personelit ushtarak izraelit në një përpjekje për të gjetur dhe eliminuar një gjeneral izraelit, Moshe Ben Eliyezer (Erdal Beşikçioğlu), i cili ishte përgjegjës për bastisjen e flotës. Polat arrin të plagosë Moshe, i cili që nga ai moment vazhdon me një bandazh të syrit. Pasi ai zbulon se komanda turke merr një formë mbështetje nga palestinezi Abdullahu, Moshe arreston familjen e Abdullahut dhe buldozeron shtëpinë e tyre, me të birin e Abdullahut Ahmetin në të. Pas një beteje të ashpër urbane, Polat vret Moshe.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]