Jump to content

Cassagnas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kasanjas
Komunë
Bashkia e Kasanjasit
Bashkia e Kasanjasit
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuFlorac
KantoniLe Collet-de-Dèze
NdërkomunalitetCC Gorges Causses Cévennes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean Wilkin[1]
Sipërfaqja
1
35.190 km2 (13.587 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
125
 • Dendësia36/km2 (92/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48036 /48400
Lartësia667–1,398 m (2,188–4,587 ft)
(avg. 770 m or 2,530 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cassagnas (Ocitanisht: Cassanhaç ; Shqip: Kasanjasi) është një komunëdepartamentin LozerrëFrancën jugore. [2]

Fshati Kasanjas shtrihet në luginën e lumit Mimente dhe në shtegun e Robert Louis Stevenson (GR 70), një shteg popullor në distanca të gjata që ndjek afërsisht rrugën e përshkuar nga Robert Louis Stevenson në 1878 dhe e përshkruar në librin e tij Udhëtime me një gomar në Cévennes . [3] Stevenson përmend fshatin me emër.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ Castle, Alan (2007). "Stage 10 – Florac to the Gare de Cassagnas". The Robert Louis Stevenson Trail (bot. 2nd). Cicerone. fq. 154–163. ISBN 978-1-85284-511-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)