Celâl Nuri İleri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Celâl Nuri İleri
Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë
Detajve personale
Born 1881

Gelibolu, Perandoria Osmane
Vdiq 1938
Nacionaliteti Turk

Celâl Nuri İleri (1881–1938) ishte një shkrimtar dhe politikan turk me prejardhje shqiptare. Ai cili ishte një figurë e rëndësishme në tranzicionin nga një monarki kushtetuese në një republikë.[1]

Nëna e tij ishte Nefise Hanım, vajza e madhe e burrështetit Prevezeli Abidin Pasha, i cili shërbeu si guvernator (vali) i Adanës, Guvernator i Bahr-i Sefit (Ishujt e Egjeut) dhe Ministër i Punëve të Jashtme.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Norman, York (2021-07-29). Celal Nuri: Young Turk Modernizer and Muslim Nationalist (në anglisht). Bloomsbury Academic. ISBN 978-0-7556-4357-8.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/165243
  2. ^ Hatice Çöpel, Celal Nuri İleri’nin Din Anlayışı, Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Felsefesi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Konya 2010