Suphi Nuri İleri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Suphi Nuri İleri (1887, Gallipoli – 1945, Stamboll) ishte një politikan dhe shkrimtar turk me prejardhje shqiptare.

Ai ishte vëllai i Celâl Nuri İleri. Nëna e tyre ishte Nefise Hanım, vajza e madhe e burrështetasit shqiptar të Perandorisë Osman Prevezeli Abidin Pashës, i cili shërbeu si guvernator (vali) i Adanasë, Guvernator i Bahr-i Sefit (Ishujt Egje) dhe Ministër i Punëve të Jashtme.[1] Së bashku në vitin 1918 ata themeluan revistën nacionaliste turke İleri .

Në vitin 1936 ai bëri përkthimin turk të Kapitalit: Kritika e Ekonomisë PolitikeKarl Marksit.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hatice Çöpel, Celal Nuri İleri’nin Din Anlayışı, Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Felsefesi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Konya 2010
  2. ^ Kapital. Online Computer Library Center, Inc. OCLC 63101346. Marrë më 8 dhjetor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)